Nierówność płac w tym zawodzie uderza w mężczyzn

Problem nierównych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn zwykle dotyczy pań. Jest jednak branża, w której to mężczyźni narzekają na zarobki – to modeling. Panowie dostają nawet o 75 proc. niższe pensje niż ich koleżanki z wybiegów.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, w 2015 roku kobiety zarabiały w Polsce przeciętnie o 19 proc. mniej niż mężczyźni. Nie jest to tylko polska specyfika – podobna różnica w zarobkach między płciami jest obserwowana choćby w Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TEŻ: Oto najbogatszy człowiek świata. Ma więcej pieniędzy niż Bill Gates

Jak podaje BBC, problem nierówności płac jest obserwowany także w branży modelek i modeli. Na wybiegu sprawa wygląda jednak nieco inaczej – to kobiety zarabiają znacznie więcej. Według Elizabeth Rose, agentki dla występujących na wybiegach mężczyzn, w przypadku największych pokazów modelka może otrzymać nawet 40 tys. funtów (200 tys. zł) za pracę na wybiegu. Mężczyźni za taką samą pracę dostaną czterokrotnie mniej pieniędzy. W przypadku mniejszych pokazów rozstrzał zarobków jest podobny.

CZYTAJ TEŻ: Najstarsza modelka na świecie. Zaczęła karierę w wieku 56 lat

Według danych „Forbesa” najlepiej opłacana modelka świata, Gisele Bundchen, w zeszłym roku zarobiła 44 mln dol. (ok. 170 mln zł). Dla porównania Sean O’Pry, który dostaje największą pensję wśród męskich modeli, zarobił „tylko” 1,5 mln dol. (5,7 mln zł). To dane z 2013 roku – później „Forbes” nie prowadził rankingu zarobków wśród mężczyzn występujących na wybiegach.

Na korzyść mężczyzn działa natomiast czas – ich kariery w modelingu mogą trwać dłużej niż w przypadku kobiet. 

CZYTAJ TEŻ: Piękna modelka skradła całe show Pazdanowi

Radio ZET/BBC/MW

Więcej: