Zuckerberg daje 3 mld dol. na walkę z chorobami

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan przekażą w ciągu dekady 3 mld dolarów na badania medyczne. Ich celem jest "zapobieganie i wyleczenie wszystkich chorób do końca wieku".

Fundusze będą rozdzielane przez ich charytatywną fundację Chan Zuckerberg Initiative. Zostaną przeznaczone na badania nad rakiem, chorobami serca, a także chorobami zakaźnymi i neurologicznymi.

Żona założyciela Facebooka decyzję o podjęciu takiej walki podjęła w zeszłym roku, kiedy urodziła córkę Max. Chce poprawić jakość życia wszystkich dzieci jej pokolenia.

Mark Zuckerberg mówi, że obecnie 50 razy więcej pieniędzy wydawanych jest na leczenie chorych ludzi niż na zapobieganie chorobom. Podkreślił, że to musi się zmienić.  

Inwestycjom Zuckerbergów w ramach tej filantropijnej inicjatywy będą przyświecały trzy zasady: połączenie działań badawczych naukowców i inżynierów, stworzenie narzędzi i technologii, które będą rozwijały badania oraz zwiększenie działań mających na celu większe finansowanie nauki na świecie.

Jak dodała na konferencji Priscilla Chan, fundacja zebrała już 600 milionów dolarów na utworzenie nowego centrum badawczego o nazwie Biohub, w którym wspólnie pracować będą inżynierowie, informatycy, biolodzy, chemicy i inni specjaliści.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: