Cała Polska sadzi drzewa z Radiem ZET!

Dokładnie tak! Chcemy ich posadzić tysiące. Słuchaj uważnie Radia ZET i weź udział w naszej akcji.  

Już od poniedziałku (27.03) ruszamy w Polskę! Będziemy mieli dla was sadzonki pięknych polskich dębów. Sprawmy, aby tej wiosny nasz piękny kraj stał się najbardziej zielonym w Europie.

Oczekujcie nas w swoim mieście. Przyjedziemy do Was i wspólnie zasadzimy te piękne, polskie drzewa!

Słuchaj Radia ZET i bądź gotów do wielkiego, wspólnego sadzenia drzew.

Do zobaczenia u Ciebie!

... jest potężnym drzewem, które potrafi osiągnąć od 35 do 40 m wysokości. Dąb najczęściej tworzy domieszkę w lasach mieszanych lub występuje samodzielnie, tworząc tzw. dąbrowy.

Jest gatunkiem światłolubnym. Dąb Szypułkowy rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, tzw. grądach. Ponieważ potrafi żyć nawet ponad 1000 lat, to jest uznawany za symbol siły, długowieczności i mocy.

Bardzo dawno temu dęby czczono jako bóstwa oraz wierzono, że mają magiczną moc. Orzechy dębu szypułkowego, które często nazywane są żołędziami, stanowią dla wielu ssaków i ptaków bardzo cenny pokarm.

Dąb jest dostarczycielem najcenniejszego drewna w naszych lasach. A dlaczego? A dlatego, że jest ono najbardziej cenione ze względu na twardość i trwałość. Często jest wykorzystywane w budownictwie i stolarstwie. Poza tym drewno dębu ze względu na dużą zawartość garbników, chroniących drewno przez zgnilizną, może długo leżeć w wodzie.

Ciekawostki:

1. Dąb szypułkowy po kilkusetletnim leżeniu w wodzie, na skutek reakcji garbników zawartych w drewnie z solami żelaza, czernieje, zachowując przy tym swoje właściwości mechaniczne. Jest to tzw. czarny dąb.

2. Występuje naturalnie w niemal całej Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii), na Kaukazie oraz w Azji Zachodniej

3. Dąb szypułkowy (szw. Stjälkek) jest największym drzewem Skandynawii, gdzie osiąga 30 m wysokości. W Szwecji występuje aż do rzeki Dal oraz jako drzewo hodowlane w niektórych miejscach na północ od niej. Jest symbolem regionu Blekinge.

4. Najwyższym znanym dębem szypułkowym w Europie jest rosnący w Puszczy Białowieskiej Dąb Agnieszki (wys. 43,6 m)

5. Natomiast najbardziej znanym dębem w Polsce jest Dąb Bartek rosnący w pobliżu wsi Bartków koło Zagnańska. Rozpiętość korony 20 × 40 m, wysokość 27 m, obwód pnia 9,85 m (na wysokości 1,3 m). Wiek tego drzewa w publikacji dr Cezarego Pacyniaka „Najstarsze drzewa w Polsce” z roku 1992 oceniany był wówczas na 654 lata. Dawniej wiek tego dębu oceniano błędnie nawet na 1200 lat.

Cała Polska sadzi drzewa z Radiem ZET!

Więcej: