Bianka Mikołajewska laureatką Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego!

Już po raz 11. Kapituła Konkursu przyznała Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski. Tym razem trafiła ona do Bianki Mikołajewskiej za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów, które zostały opublikowane w „Gazecie Wyborczej”.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego to jedna z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce. W tym roku, wśród 17 nominowanych znaleźli się m.in. dziennikarze TVN24.pl, Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego i Polityki.

Spośród wszystkich nominowanych wyłoniono czterech finalistów. Na liście znaleźli się: Justyna Kopińska, Tomasz Sekielski, Bianka Mikołajewska i Joanna Solska.

Tegoroczny werdykt prestiżowego konkursu dziennikarskiego ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 listopada w warszawskiej Zachęcie. Jej laureatką został Bianka Mikołajewska. Nagrodę wręczył prezes Grupy Eurozet, Andrzej Matuszyński. 

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest już od 2005 roku. Otrzymują ją dziennikarze, którzy zdaniem Kapituły Konkursu, istotnie wpłynęli na świadomość Polaków, odkrywając przed nimi to, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Celem nagrody jest wyróżnienie tych osób, które odważyły się łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i wejść za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.

W ciągu wszystkich edycji konkursu, do nagrody nominowano już 128 materiałów dziennikarskich. Wśród nich znalazły się materiały prasowe, internetowe, radiowe i książki. Wśród laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się m.in.: Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, Ewa Ewart, Andrzej Poczobut i Mariusz Szczygieł. W 2014 roku nagroda przyznana została Grzegorzowi Sroczyńskiemu za cykl wywiadów z Ojcami Założycielami III RP, dotyczących najistotniejszych problemów społecznych powstałych w trakcie i w wyniku transformacji, publikowanych między wrześniem 2013 roku a sierpniem 2014 roku na łamach „Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej” i „Dużego Formatu”.

Tegoroczny zwycięzca, oprócz statuetki otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy zł netto, której fundatorem jest PZU – Mecenas Nagrody. Partnerem prawnym konkursu jest GWW.

Obszerny reportaż z gali wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego będzie można zobaczyć w piątek, 20 listopada, o godzinie 16.30 w TVP2.

Więcej: