The Best of: Wielkanocne Dzień Dobry Bardzo

My do Świąt szykowaliśmy się cały tydzień. Malowaliśmy jajka, kształciliśmy się kulinarnie, a nasza rzeżucha wreszcie zaczęła kiełkować! Sprawdźcie, jak nam minął Wielki Piątek!

Jajo Dwurnika dla Dzień Dobry Bardzo

Specjalnie dla nas Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, pomalował pisankę, na której są… gołe kobiety. I po świątecznym nastroju :P Zorganizowaliśmy mały konkurs na nazwę dla jajka. Najfajniejsza wydała nam się nazwa Pawła - „Bazgrajko”. Pawle, jajko niedługo do Ciebie dotrze! I będzie to wyjątkowa ozdoba świątecznego stołu. Nie pokazujcie dzieciom :)

Sowa i Przyjaciele

Zbliżają się Święta, a więc też czas świątecznych potraw. Zaprosiliśmy do nas Roberta Sowę, kucharza, który opowiedział nam o kulinarnych, wielkanocnych podstawach kulinarnych. Na przykład o tym, ile gotować jajko i jak sprawić, by nie pękło w trakcie gotowania. Zdradził też przepis na duszoną białą kiełbasę :) Nie obyło się bez niestandardowych pytań: jak myślicie, ile można zjeść majonezu, żeby nie umrzeć? ;) Sprawdźcie!

Rzeżucha Dzień Dobry Bardzo

Nasza rzeżucha wreszcie wykiełkowała! Jest szansa, że w Święta będzie już trochę bardziej bujna. A rośnie tylko dzięki waszym lajkom na Facebooku :) Mamy nadzieję, że wasze rzeżuchy też kiełkują, jajka rosną i że nie przesadzacie z majonezem :)

I tego życzy wam Dzień Dobry Bardzo w Wielkanocne Święta!

Więcej: