Marek Magierowski: Pierwsza Dama nie będzie wypowiadała się na temat aborcji. Nie będzie uczestniczyć w ostrych sporach politycznych

„Pierwsza Dama uznała, że nie będzie się wypowiadała na tematy polityczne. Nie zamierza uczestniczyć w tego typu ostrych sporach politycznych” – mówi o milczeniu Agaty Dudy ws. aborcji, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”, dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. „Zajmuje się sprawami dotyczącymi działalności charytatywnej i edukacyjnej, spotyka się często z Polkami i Polakami i rozmawia o różnych sprawach” – dodaje Magierowski.

List otwarty o pomoc władzy ws. ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej? Nie wiem, czy prezydent się z nimi spotka. Uważa, że to kwestia niezwykle delikatna – odpowiada rzecznik Andrzeja Dudy. Jego zdaniem trzeba „okazać szacunek wszystkim rodzinom ofiar”. Wiemy, że nie będzie to łatwe, bo padło już wiele bardzo krytycznych słów ze strony rodzin, ale te słowa należy także uszanować – uważa Magierowski.

Jeżeli w ciągu roku nie dojdzie do sytuacji, w której banki same będą się dogadywały z klientami w kwestii przewalutowania kredytów, to prezydent jest gotów przygotować całościową ustawę – mówi Gość Radia ZET, pytany o pomoc dla frankowiczów. Trzeba pewne racje wyważyć. Prezydent dostawał analizy, że przyjęcie najbardziej radykalnych rozwiązań byłoby bardzo groźne dla całego systemu finansowego w Polsce – dodaje. Magierowski uważa, że obietnica pomocy frankowiczom nie była złożona na wyrost. W polityce często okoliczności się zmieniają. Czasami trzeba rozwiązania prawne dostosowywać do okoliczności – komentuje.

Rzecznik prezydenta pytany o to, czy Andrzej Duda wie o wszystkich decyzjach Antoniego Macierewicza, odpowiada, że tak. Ma pełną wiedzę na temat tego, co dzieje się w obszarze obronności – zaznacza Gość Radia ZET. Dodaje, że Antoni Macierewicz „jest dobrym ministrem obrony”.

Energia Andrzeja Dudy? Ja ją widzę codziennie. Widziałem bardzo energetycznego prezydenta np. wczoraj podczas obchodów powstania w Budapeszcie – mówi dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Kiedy prezydent zawetuje, lub prześle do TK jakąś ustawę? Zrobi to, jeśli uzna ustawę za sprzeczną z konstytucją, albo za niedobrą dla Polski – odpowiada Magierowski.

Pytany o przyjęcie ślubowania od sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, odpowiada: Nie może przyjąć ślubowania, ponieważ ich wybór został uchylony uchwałami obecnego Sejmu.

"JEŚLI NAWET PREZYDENT MA WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE SZEFA MON - TO SĄ ONE WYJAŚNIANE NATYCHMIAST" - ZOBACZ, JAK MAREK MAGIEROWSKI ODPOWIADA NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO

RADIO ZET/MA

Więcej: