Paweł Kukiz

Gościem Moniki Olejnik jest Paweł Kukiz, kandydat na prezydenta.

Zobacz wywiad!

Monika Olejnik: A gościem Radia ZET jest Paweł Kukiz, witam Monika Olejnik, dzień dobry. 

Paweł Kukiz: Dzień dobry. 

Monika Olejnik: Ile pan zebrał podpisów?

Paweł Kukiz: No połowa już powinna być.

Monika Olejnik: Czyli jest szansa, że do 26 marca zdobędzie pan potrzebną liczbę podpisów, czyli...

Paweł Kukiz: No gdybym ja nie wierzył w tę szansę to w ogóle nie podchodziłbym do tej całej sprawy, nie brałbym udziału, nie kandydowałbym, nie próbowałbym kandydować. Zresztą trudno mnie w tej chwili nazywać kandydatem, dopóki nie zbiorę tych stu tysięcy podpisów jestem kandydatem na kandydata. 

Monika Olejnik: To posłuchajmy kandydata na kandydata, bo ma pan konkurencję śpiewającą, posłuchajmy: „Będziesz liczyć gwiazdy, będziesz na mnie czekać i ty właśnie ty będziesz moją damą i ty właśnie ty...”

Paweł Kukiz: Ja?

Monika Olejnik: Nie, nie, kto to śpiewa? Mówię, że ma pan konkurenta śpiewającego wśród kandydatów na kandydatów. To jest Adam Jarubas z PSL, jak pan ocenia jego śpiew?

Paweł Kukiz: Nienajgorzej, całkiem nieźle, ale koalicja wykluczona jest, no nie przepadam za tą partią. Kiedykolwiek w jakimkolwiek momencie, jeżeli kiedyś dojdzie do sytuacji takiej, że będziemy wraz z obywatelami tworzyć ruch, który będzie chciał przywrócić Polskę obywatelom, to raczej tutaj, choćby nie wiadomo jak śpiewał to nie wchodzi to w rachubę. 

Monika Olejnik: A jak pan ocenia Adama Jarubasa, kandydata PSL. 

Paweł Kukiz: Ja nie znam Adama Jarubasa, w ogóle nie znam. Po prostu gra prawdopodobnie pozycję PSL w tym sojuszu nierozerwalnym Platforma - PSL.

Monika Olejnik: Jest to człowiek, który mówi co innego niż koalicja rządowa, bo mianowicie nie chce machania szabelką, nie chce wysyłania instruktorów na Ukrainę, uważa, że za bardzo jesteśmy zaangażowani w konflikt rosyjsko-ukraiński. 

Paweł Kukiz: Ja nie traktuję żadnych z kandydatów systemowych z perspektywy, tak jak pani powiedziała jest to człowiek, nie, to jest jeden z graczy systemu, nie człowiek w takim pojęciu ludzkim, to są, oni po prostu grają o wpływy swojego klanu w danej, powiem standardowo, w grabieniu obywateli. Tutaj nie ma nic w tym człowieczeństwa, zupełnie, to jest interes, biznes.

Monika Olejnik: A Andrzej Duda, to jest najpoważniejszy kandydat, bo to jest kandydat PiS, jak pan jego ocenia. 

Paweł Kukiz: Ja nie dzielę kandydatów na poważnych i niepoważnych, dzielę kandydatów na takich, którzy są proobywatelscy, antysystemowi, antysystemowi na tych, którzy są kandydatami systemu. Jak oceniam Dudę, no generalnie, ogólnie jest to jeden, tak jak powiedziałem, jeden z przedstawicieli systemu więc na dzień dzisiejszy nie jest moim sojusznikiem.

Monika Olejnik: Ale jest tak, że przedstawiciele z systemu mogą się wyrwać z tego systemu i mogą stać się prezydentami wszystkich Polaków, a nie swojego klanu. 

Paweł Kukiz: Nie wierzę, nie wierzę w to, miał prezydent Komorowski miał okazję, by wykorzystać swoje, art. 144 Konstytucji, rozpisywać referenda, działać proobywatelsko, rzeczywiście wychodzić, zwoływać rady gabinetowe, no być prezydentem obywateli, no tutaj niestety sam się śmieję ze swojego nazwiska, w związku z czym mogę sobie tutaj też pozwolić chyba na takie, Bronisław, samo to imię broni systemu, broni tego układu, broni tego rozdania po 89 r.

Monika Olejnik: A Andrzej Duda czy jest odbiciem Jarosława Kaczyńskiego, czy według pana ma samodzielne poglądy?

Paweł Kukiz: Każdy członek, czy reprezentant danego klanu partyjnego, czy to jest Andrzej Duda, czy pani Magdalena Ogórek, no jest odbiciem w jakiś sposób wodza partii, to nie mam co do tego wątpliwości.

Monika Olejnik: Czyli to są osoby ukryte po prostu za swoimi przywódcami.

Paweł Kukiz: Trudno mówić, że one są ukryte, one działają oczywiście samodzielnie, niemniej reprezentują interes partyjny, nie ogólnonarodowy, nie ogólnoobywatelski, ale interes partyjny, interes klanowy.

Monika Olejnik: A Anna Grodzka, chyba nie jest z żadnego klanu. 

Paweł Kukiz: No chyba nie. 

Monika Olejnik: No właśnie, to jak ją pan ocenia.

Paweł Kukiz: Nie znam Anny Grodzkiej.

Monika Olejnik: Ale jej poglądy, pomysł na to żeby była prezydentem. 

Paweł Kukiz: Wie pani dla mnie, no troszkę jeżeli, no dosyć ekstremalna postać w sensie, jeżeli te poglądy są rzeczywiście, nie wiem czy stać Polskę na takie ryzyko by Polska nie wiem zmieniła płeć na przykład, mówię symbolicznie w pewnym sensie. No nic do pani Anny Grodzkiej nie mam, powiem szczerze ani mnie grzeje, ani ziębi, nie uważam Anny Grodzkiej za kandydatkę, czy kandydata, która mogłaby tutaj cokolwiek działać. Traktuję to jako swego rodzaju ciekawostkę i tyle. 

Monika Olejnik: Czy Polska bardziej powinna się zaangażować w to, co dzieje się na Ukrainie, czy to już jest wystarczające, czy wystarczające jest to, co robimy, czy według pana polityka zagraniczna, którą prowadzi rząd Polski, którą prowadził Bronisław Komorowski doprowadziła do tego, jak twierdzi na przykład PiS, że Putin zajął Krym?

Paweł Kukiz: Ja uważam, że dla Ukrainy robimy wystarczająco dużo. I w tej chwili rząd stara się robić, czy jakby pewne grupy starają się robić zbyt wiele, tak jak mówiłem wielokrotnie oczywiście pomoc humanitarna jak najbardziej, czy mówiąc symbolicznie kamizelka kuloodporna tak, natomiast kałasznikowy absolutnie nie.

Monika Olejnik: Ale wysyłanie instruktorów...

Paweł Kukiz: Wie pani ja nawet, nie, nie, też nie, nie, nie, absolutnie żadnego wysyłania instruktorów, to już jest, to już daje Putinowi pretekst do eskalacji tego konfliktu. Ja poza tym widziałem zdjęcia, nie chciałem tego oglądać, ale jednak coś mnie pokusiło dostałem na mejlu dokumentalny film z któregoś tam z wybuchów, to jest, do tej pory mam ten obraz przed oczyma, tam giną cywilne oprócz tego i niestety...

Monika Olejnik: Ale wie pan, jeżeli świat się nie będzie angażował to może coraz więcej cywilów ginąć.

Paweł Kukiz: Ale świat, my nie jesteśmy światem. 

Monika Olejnik: Jesteśmy światem.

Paweł Kukiz: Nie, nas omijają, w tym kontekście nie, oczywiście, że jesteśmy, Polska ma podmiotowość, ale może mieć rzeczywiście prawdziwą podmiotowość polityczną. Może można doprowadzić do sytuacji takiej, gdzie Polska będzie takim prawdziwym podmiotem polityki zagranicznej, polityki światowej a nie jej przedmiotem. Nas omijają gazociągi, nas omija wszystko, my jesteśmy, właściwie my jesteśmy taką troszkę Ukrainą w troszkę lepszej sytuacji, choćby z tego względu, że mamy od strony Rosji oddziela nas Ukraina.

Monika Olejnik: To znaczy, co mamy siedzieć pod spódnicą NATO, tak i nie angażować się?

Paweł Kukiz: Nie mamy, no nie, no na pewno Sojusz jest tutaj, Sojusz Północnoatlantycki jest, powinniśmy działać w ramach tego Sojuszu, ale nie wychodzić przed szereg, tak jak w tej chwili to usiłujemy zrobić. 

Monika Olejnik: Poszedłby pan na wojnę?

Paweł Kukiz: Gdyby była taka konieczność na pewno tak. 

Monika Olejnik: A słuszna jest decyzja ministra Siemoniaka żeby zgłaszali się ochotnicy do WKU, żeby była przeszkolona nasza...

Paweł Kukiz: Ja chciałbym najpierw zobaczyć ministra Siemoniaka w pierwszym szeregu i jego, jego dzieci, niech oni idą. 

Monika Olejnik: Ja myślę, że jego dzieci są trochę za małe. 

Paweł Kukiz: Ale jak on jest takim patriotą to i pewnie dzieci by wysłał, no. 

Monika Olejnik: No dobrze, ale co uważa pan, że szkolenie to już jakieś zagrożenie, dokąd by wysłał.

Paweł Kukiz: Wie pani z tymi szkoleniami w ogóle jest, armia polska jest w rozsypce, to co do tego nie mam wątpliwości.

Monika Olejnik: Ale w jakiej rozsypce jest?

Paweł Kukiz: No w rozsypce, no to jest przerost ewidentny, jak oni chcą walczyć, na lawetach będą wieźli generałów i pułkowników z biurkami, sekretarkami, adiutantami, 33 tys. szeregowców, którzy odchodzą, którzy chcą odchodzić z wojska?

Monika Olejnik: Ale nasza armia nie jest tak źle uzbrojona technicznie, nie jest najgorszą armią na świecie, naprawdę. Pan myśli, uważa pan, że my jesteśmy najgorszą armią na świecie, tak? 

Paweł Kukiz: Ja nie powiedziałem, że jesteśmy najgorszą armią na świecie, ale z pewnością nie jesteśmy armią tak silną, jak armia rosyjska.

Monika Olejnik: No wie pan ilu żołnierzy ma armia rosyjska razem z poborowymi?

Paweł Kukiz: Nie mam pojęcia ilu żołnierzy ma armia rosyjska.

Monika Olejnik: 20 milionów, a wie pan ilu, 20 milionów...

Paweł Kukiz: Ale mało tego, ja podejrzewam, mało tego pani Moniko, jest jeszcze sytuacja taka, że armia rosyjska to jest, ogólnie znam mentalność Rosjan, ja grałem bardzo wiele lat z Igorem Czerniawskim w zespole Aya RL i armia rosyjska to jest tak naprawdę cały naród w sytuacji kryzysowej, który nawet półnagi przetoczyłby się przez całą Europę, po prostu wiem. 

Monika Olejnik: No właśnie.

Paweł Kukiz: Ja ich znam. Problemem dla Rosji nie jest wcale Putin, ja się zgadzam, że problemem jest Putin, problemem jest raczej mentalność rosyjska a nie Putin. 

Monika Olejnik: Janusz Palikot mówi, że gdyby była wojna to powinniśmy się poddać i on nie ma zamiaru walczyć za ojczyznę.

Paweł Kukiz: No to mnie akurat szczególnie nie dziwi.

Monika Olejnik: Ale pan by też tak zrobił? 

Paweł Kukiz: Nie, ja powiedziałem, że poszedłbym, że jestem w stanie za Polskę oddać życie, ale nie skacząc z mostu, bo jakiś Siemoniak, czy ktoś tam sobie to wymyślił, taki scenariusz.

Monika Olejnik: Ale gdzie Tomasz Siemoniak wymyślił sobie, że mamy skakać z mostu żeby uratować Polskę.

Paweł Kukiz: Nie, Siemoniak wymyślił sobie, że będziemy wysyłać instruktorów, którzy mogą pomóc, czy parę innych pomysłów, które mogą doprowadzić do konfliktu.

Monika Olejnik: Uważa pan, że Rosja nas uzna za agresFora w tym momencie i rzeczywiście jest realne zagrożenie? 

Paweł Kukiz: A co by pani zrobiła na miejscu Rosjan, gdyby pani była w okolicach Donbasu i zobaczyła biało-czerwone flagi w tym Donbasie?

Monika Olejnik: Ja wiem, co zrobiła Litwa, wie pan co zrobiła Litwa?

Paweł Kukiz: Co zrobiła Litwa?

Monika Olejnik: No powszechny pobór wojskowy, pani prezydent zarządziła, a co zrobili Niemcy dla Litwy? Mają, Litwa chce sprzedawać, Litwa na przykład sprzedaje broń, daje broń Ukrainie, to zrobiła Litwa. Litwa jest zagrożona, czy nie? 

Paweł Kukiz: Ale czy Niemcy, czy Francuzi, czy Niemcy będą robili dobrze dla swoich, Francuzi dla swoich.

Monika Olejnik: Czyli pan gra tak samo jak Jarubas, mamy jeden zespół Jarubas i Kukiz.

Paweł Kukiz: Nie, powiedziałem, że to jest...

Monika Olejnik: Tak, tak, tak... mamy jeden zespół. 

Paweł Kukiz: Ja ze wsi, on ze wsi, no to, nie, on z Kielc, przepraszam. On jest z Kielc. A właśnie chciałem też przy okazji troszeczkę może zmienić temat, apeluję do mediów...

Monika Olejnik: Halo, to ja jestem tutaj prowadzącą.

Paweł Kukiz: Ale ja wiem, ale ja chciałem tylko wykorzystać sytuację.

Monika Olejnik: Bardzo proszę. A przyniósł pan kartę żebyśmy się podpisywali pod pana kandydaturą. 

Paweł Kukiz: Po pierwsze bardzo proszę o podpisywanie się pod kandydaturą, nie, nie przyniosłem, bo to ma wynikać z obywatelskiej woli, nie będę z nikim wchodził w jakiekolwiek układy, w jakiekolwiek obietnice, bo w tym momencie współtworzę system. Moim zadaniem jest obudzić tego ducha, który zażąda zmiany systemu ustrojowego, ustroju reformy sądownictwa, jednomandatowych okręgów wyborczych, odpodatkowania pracy, bo to jest podstawowa sprawa.

Monika Olejnik: Czy Paweł Kukiz, prezydent Polski jest, w przyszłości powiedzmy, jest za metodą in vitro, czy przeciwko?

Paweł Kukiz: Akurat in vitro jest bardzo skomplikowane, jestem absolutnym przeciwnikiem aborcji...

Monika Olejnik: In vitro...

Paweł Kukiz: Natomiast in vitro jest sprawą, ja wielokrotnie o tym mówiłem, że to jest sprawa dla mnie strasznie skomplikowana.

Monika Olejnik: Ale tak czy nie?

Paweł Kukiz: Tego nie można mówić w kategoriach tak, czy nie. Z jednej strony powiem tak, nie, naprawdę...

Monika Olejnik: Ale już musimy przejść na stronę wirtualną, a ja już nie mogę grać dłużej z Pawłem Kukizem, nie mogę, nie mogę, musimy przejść dalej.

Paweł Kukiz: Nie jestem w tej chwili, nie jestem prezydentem...

Monika Olejnik: Ja tylko powiem, że...

Paweł Kukiz: Jestem kandydatem na kandydata, powiem tak, znam dzieciaki, które są poczęte metodą in vitro i widzę rodziny przeszczęśliwe, przeszczęśliwe, przepiękne dzieci.

Monika Olejnik: No właśnie, to zakazałby pan?

Paweł Kukiz: I tu jestem tak. Ale z drugiej strony, kiedy wyobrażę sobie...
Monika Olejnik: Okej, przechodzimy na www.radiozet.pl, powiem, że inny kandydat na kandydata Andrzej Duda powiedział dzisiaj rano w TVN24, że ma takie samo zdanie jak Episkopat, czyli jest przeciwko in vitro.

Paweł Kukiz: No to niech Episkopat startuje, no. 

Monika Olejnik: No właśnie. Paweł Kukiz i Monika Olejnik, jesteśmy dalej. 
Monika Olejnik: Ale jest decyzja zlikwidować, czy nie. Na przykład PiS mówi, że jak dojdzie do władzy to będzie zakaz stosowania metody in vitro i co by pan wtedy zrobił jako prezydent? 

Paweł Kukiz: A ja bym zrobił mimo wszystko jeżeli chodzi o in vitro, wiem, że teraz Episkopat się na mnie będzie boczył...

Monika Olejnik: Boczył?

Paweł Kukiz: Boczył, ale ja zrobiłbym referendum, akurat w sprawie in vitro zrobiłbym referendum, w sprawie aborcji nie, w sprawie aborcji podpisałbym ustawę antyaborcyjną, oczywiście z wyjątkami zagrożenia życia matki, natomiast w sprawie in vitro zrobiłbym referendum. Ja po prostu nie wiem. Ja się nie będę mądrzył, że wiem, że tak, ja mówię z jednej strony etyka mówi mi, że nie, że nie powinno, bo jednak jest to życie, ale z drugiej, no widziałem te rodziny, widziałem te dzieci, są przepiękne, są przekochane i wspaniałe. 

Monika Olejnik: A w jakich, w jakich sytuacjach w Polsce można stosować ustawę antyborcyjną?

Paweł Kukiz: W tej chwili? 

Monika Olejnik: Yhm.

Paweł Kukiz: Pułapka, czy nie, no nie wiem dokładnie, nie mam pojęcia w jakich sytuacjach można stosować ustawę antyaborcyjną. Jedna podstawowa sprawa jest dla mnie...

Monika Olejnik: Ale przed chwilą pan powiedział, że zmieniłby pan prawo żeby było tylko w zagrożeniu matki, to w tej chwili jakie jest?

Paweł Kukiz: W tej chwili aborcja jest dozwolona.

Monika Olejnik: Nie, jest dozwolona tylko w trzech przypadkach, kiedy kobieta jest zgwałcona, kiedy zagraża to życiu matki, kiedy ...

Paweł Kukiz: No czyli jest dozwolona, ponieważ gwałt, czy zagraża życiu matki, itd. to są tak ogólnikowe przepisy...

Monika Olejnik: Nie, nie ogólnikowe, no przepraszam bardzo, jak ktoś zgwałci kobietę to nie jest ogólnikowe. 

Paweł Kukiz: Dobrze, ale kwestia...

Monika Olejnik: To jest ogólnikowe? Gwałt to jest ogólnikowe?

Paweł Kukiz: Nie, wchodzimy w sytuacje takie, w której, dobrze, ja po pierwsze...

Monika Olejnik: No, czy kobieta zgwałcona ma prawo do aborcji, czy nie?

Paweł Kukiz: Odpowiem w ten sposób...

Monika Olejnik: Powinna mieć prawo czy nie? 

Paweł Kukiz: Znam kobietę, która została zgwałcona i to dziecko urodziła. I to są wspaniałe relacje matki i tego dziecka.

Monika Olejnik: Ale, to nie oznacza, że jeżeli kobieta jest zgwałcona to jest nakaz aborcji, to ona decyduje o tym, wedle ustawy ona decyduje o tym.

Paweł Kukiz: Referendum, referendum, nie wiem...

Monika Olejnik: Przed chwilą pan powiedział, że referendum w sprawie aborcji nie, że pan by tylko...

Paweł Kukiz: Nie, nie, w sprawie aborcji generalnie nie.

Monika Olejnik: No nie, a teraz pan mówi referendum, a pięć minut temu pan powiedział...

Paweł Kukiz: Nie, my teraz mówimy, muszę się rozebrać...

Monika Olejnik: No właśnie, teraz musi się pan rozebrać, nie, nie, nie, pięć minut pan powiedział, że referendum by pan nie zrobił

Paweł Kukiz: W tej chwili wchodzimy w szczegóły, nie. 

Monika Olejnik: No właśnie! Ustawa

Paweł Kukiz: Ale nie chcę o aborcji, w tej chwili są ważniejsze tematy, to jest najłatwiej w człowieka walnąć właśnie w jakieś sprawy etyczne, aborcję, itd. a czemu nie porozmawiamy o gospodarce...

Monika Olejnik: Nie, to nie jest tak łatwo, to nie jest tak łatwo.

Paweł Kukiz: ...o przeróżnych sprawach, są ważniejsze sprawy niż aborcja.

Monika Olejnik: Bo to od prezydenta zależy czy podpisać czy nie.

Paweł Kukiz: Dzieci są abortowane, czy wymyśla się tysiące powodów do aborcji dzieci, chociażby ze względu na sytuację ekonomiczną.

Monika Olejnik: Nie ma w Polsce takiej możliwości. 

Paweł Kukiz: No jak to, a jak nie ma.

Monika Olejnik: No jak to, jest podziemna aborcja, ze względów ustawa dopuszcza w trzech punktach tylko, panie kandydacie na prezydenta, trzeba się dokształcić, no nie można takich rzeczy mówić, błagam, błagam. A konwencja przemocowa, czy podpisałby pan, czy nie?

Paweł Kukiz: Przede wszystkim ja to powtarzam wielokrotnie, nie będę wchodził w konwencję antyprzeomocową w sytuacji, kiedy mamy w Polsce prawo, które należy respektować jeżeli chodzi o przemoc w rodzinie, itd., mamy, to wszystko mamy tutaj. Tylko to jest wszystko nierespektowane.

Monika Olejnik: Czyli Paweł Kukiz by nie podpisał?

Paweł Kukiz: Ja nie powiedziałem żebym nie podpisał, tylko w pierwszej kolejności dążyłbym do tego by realizować nasze wewnętrzne prawo, które ze względu na konstrukcję systemu, sądów, prokuratury i całego tego aparatu ścigania, dochodzeniowego jest nierespektowane. To jest podstawowa sprawa.

Monika Olejnik: No dobrze, ale...

Paweł Kukiz: Zwlekałbym, powiedziałem, grałbym na czas.

Monika Olejnik: Ale prezydent ma teraz, leży na biurko konwencja i on ma 23 dni na jej podpisanie.

Paweł Kukiz: Od tego jest zespół ekspertów, skonsultowałbym się z zespołem ekspertów, powołałbym zespół ekspertów, zobaczyłbym co o tym mówią, zreferowaliby mi to w punktach itd., ja nie jestem specjalistą od wszystkiego. Ja wiem, że priorytetem jest zmiana systemu ustroju, a nie aborcja, czy tego rodzaju sprawy, czy określenie kiedy był gwałt, a kiedy tego gwałtu nie było. 

Monika Olejnik: No to określa sytuacja rodzinna.

Paweł Kukiz: Co określa?

Monika Olejnik: No sytuacja, no przychodzi dziecko zgwałcone trzynastoletnie, to kto ma to określić czy dziecko jest zgwałcone, czy nie, no sorki, no to wiadomo, że prezydent nie określa, tylko wedle ustawy kobieta ma prawo...

Paweł Kukiz: No kiedy pani była ostatnio w gimnazjum na przykład. 

Monika Olejnik: Kiedy kobieta ma prawo, czy nie? No kiedy ja ostatnio byłam w gimnazjum, ale co to za pytanie, no?

Paweł Kukiz: No nie wiem, no to mówię, a co to za dziecko trzynastoletnie zgwałcone. 

Monika Olejnik: No, ale był taki przypadek, ja mówię o konkretnych przypadkach, o zgwałconej dziewczynce trzynastoletniej.

Paweł Kukiz: Proszę pani, ale to jest schodzenie w tej chwili w jakieś sprawy takie, które oczywiście są bardzo istotne z perspektywy tego pojedynczego człowieka, ale wymagają większej wiedzy. Ja takiej wiedzy nie posiadam w tej chwili i na bazie jednego, czy kilku jakiś pojedynczych przypadków, przecież to nie jest wszystko na skalę masową, określanie stosunku generalnie do aborcji, czy...

Monika Olejnik: Ale posłowie uchwalili ustawę.

Paweł Kukiz: Powiedziałem, jestem przeciwnikiem aborcji jako zasady. To jest cała filozofia. Natomiast jeżeli chodzi o pojedyncze przypadku to wszystko są sprawy szczegółowe i zupełnie tracimy czas w tej chwili.

Monika Olejnik: Dobrze. Jakim prezydentem chce być Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz: Prezydentem, który będzie prezydentem obywateli, który będzie ponadpartyjny, który będzie ponadświatopoglądowy, dla którego będzie ważny interes Polski, obywateli, a nie interes partyjnego klanu, to jest podstawowa sprawa. 

Monika Olejnik: A czy był w historii tej naszego dwudziestopięciolecia prezydent, który był taki ponadpartyjny, czy każdy z nich był...

Paweł Kukiz: Nie było. No znaczy w pewnym sensie jednak Wałęsa, mimo wszystko Wałęsa, on miał tą w latach siedemdziesiątych tą swoją nazwijmy to w cudzysłowie przygodę, uważam, że zrobił potężny błąd, że nie przyznał się do swojej współpracy ze służbą bezpieczeństwa, później niestety, wydaje mi się, mówię oczywiście w wielkich skrótach, zgubiła go troszkę pycha, powinien był po pierwsze przyznać się do tej współpracy, miał ogromną szansę by do tej pory rzeczywiście budować tę zgodę, ale z korzyścią dla obywateli, dla wszystkich obywateli, a nie budować zgodę z korzyścią dla byłej nomenklatury. 

Monika Olejnik: No miał taki moment, pamiętam konferencję prasową na Foksal, kiedy były teczki Antoniego Macierewicza, że prezydent Wałęsa powiedział podpisałem, tak powiedział wtedy, podpisałem, tak.

Paweł Kukiz: No, ale to było bardzo, to w ogóle nie jest to nagłośnione, powinien był jednoznacznie się do tego odnieść, powiedzieć taka była sytuacja, przyznać się, po prostu wyspowiadać się publicznie, na takiej zasadzie. 

Monika Olejnik: A czy Polska jest krajem suwerennym, czy jesteśmy kondominium, czy jesteśmy uzależnieni od Rosji, jakim my jesteśmy krajem.

Paweł Kukiz: Oczywiście, no gdzie, od jakiej Rosji, my jesteśmy uzależnieni i od Rosji, od Niemiec i od jednego i od drugiego. My jesteśmy krajem, który jest przedmiotem polityki, a nie jej podmiotem ze względu na ustrój. Amerykanie, kiedy wyzwalają w cudzysłowie oczywiście Irak czy Afganistan, jaki tam zostawiają system ustrojowy, jaką ordynację wyborczą, proporcjonalną, bo ona skutkuje wodzowskim...

Monika Olejnik: No, co oni zostawili w Iraku to widzimy. Bałagan.

Paweł Kukiz: ...wodzowskim, oczywiście.

Monika Olejnik: Bałagan, a w Afganistanie co jest, to po prostu właściwie nic nie ma.

Paweł Kukiz: Oczywiście, no zostawili to przez jednego wodza mogą kontrolować cały naród, bo taki jest skutek tej ordynacji proporcjonalnej, partii wodzowskich. I podobnie jest w Polsce. No może nie ma aż takiego bałaganu, niemniej można z Polską robić co się im żywnie podoba mogą robić. 

Monika Olejnik: Będzie pan jeździł po Polsce...

Paweł Kukiz: Proszę pani, jeżeli dochodzi do sytuacji, powiem w ten sposób, to nie jest jakieś granie prywaty i chcę bardzo szybciutko o tym powiedzieć, ale jeżeli korporacja taka jak Sony może decydować o tym, o moich prawach i wolnościach obywatelskich w Polsce, no to pani wybaczy, no, to co to jest, bezkarnie jak na razie.

Monika Olejnik: To jest tak, że korporacja nie dała panu wydać płyty, tak?

Paweł Kukiz: Nie dała mi wydać płyty, tylko zerwała kontrakt ze względu na tak zwaną działalność polityczną, w sytuacji, kiedy ja już byłem trzy miesiące radnym sejmiku wojewódzkiego. I przypomnę tylko, że Sony wydało, jeszcze za życia Jana Pawła II płytę z Janem Pawłem II, czyli z całym szacunkiem Ruch Palikota, czy Kukiz, czy ktokolwiek inny, to przy Kościele rzymskokatolickim to jest trudno to nawet nazwać siłą polityczną, wszystkie tych zjednoczonych Palikotów, Kukizów, Grodzkich, Jarubasów, Dudów i Komorowskich, w każdym bądź razie taka płyta została wydana w czasie, kiedy senatorem był Cugowski była również wydana płyta Budki Suflera, także, ale skończmy ten temat. 

Monika Olejnik:  Ale przez Sony. 

Paweł Kukiz: Tak, Sony też wydał. 

Monika Olejnik: Też Sony wydał Cugowskiego?

Paweł Kukiz: Tak, Sony wydaje Budkę Suflera. 

Monika Olejnik: Aha.

Paweł Kukiz: Także ten, ale to mówię, to jest, tak jest skonstruowane to państwo, tak jest skonstruowany ten system, że można człowieka po prostu zniszczyć w sekundę. Każdy człowiek, który...

Monika Olejnik: Ja myślałam, że Sony ma po prostu takie zasady, że skoro ktoś się angażuje w politykę, to on się nie angażuje w jego...

Paweł Kukiz: A skąd! A Bob Geldof, przecież brał udział aktywny w kampanii prezydenckiej, były wydawane jego płyty przez Sony Music.

Monika Olejnik: No tak, ale nie kandydował w wyborach. 

Paweł Kukiz: Pani Moniko, na Boga, no jeżeli się idzie taką sprawą, jeżeli radia, podobnie radia, nie będziemy puszczać pańskich piosenek, ponieważ pan kandyduje w wyborach samorządowych. Więc ja w tym momencie mogę zastosować analogię i powiedzieć proszę nie pokazywać Komorowskiego w Japonii, ponieważ on bierze udział w kampanii prezydenckiej, no na Boga, przecież tak się, tak nie może być. Czy taksówkarz, który startuje w wyborach ma zaprzestać jeżdżenia taksówką, bo się pokazuje na mieście?

Monika Olejnik: No wie pan, pani doktor Ogórek przestała pracować w TVN, bo zaangażowała się w swoją własną kampanię prezydencką, to trudno żeby pani...

Paweł Kukiz: To świetnie. 

Monika Olejnik: Uważa pan, że pani Magda Ogórek powinna prowadzić w TVN programy?

Paweł Kukiz: No, a dlaczego nie?  To jest jej praca.

Monika Olejnik: No nie, no nie, no sorki, sorki. 

Paweł Kukiz: Co innego, gdyby pani Magdalena Ogórek prowadziła program i powiedziała proszę na mnie głosujcie, to ja.

Monika Olejnik: No, ale już wystarczy, że się...

Paweł Kukiz: No, a czy w takim razie prezydent Komorowski może być pokazywany od rana do rana...

Monika Olejnik: No jest prezydentem, no!

Paweł Kukiz: Bo jest prezydentem. Proszę zauważyć jakie...

Monika Olejnik: No ma takie szczęście, albo pecha, że jest prezydentem i zawsze tak było.

Paweł Kukiz: Proszę zauważyć, tak, książka też pechowo wyszła w tym momencie, kiedy on startuje. 

Monika Olejnik: Ale Palikot też wydaje swoje książki. A czemu pan nie wyda, pan sam nie wyda swojej płyty? 

Paweł Kukiz: Ale dlaczego, a czym się różni książka od płyty, proszę mi powiedzieć, czym, jeżeli chodzi o marketing. Dlaczego wydawnictwo nie wstrzymało druku książki Komorowskiego, dlaczego ona jest promowana w mediach, a dlaczego moje płyty czy piosenki nie mogły być promowane? To pokazuje właśnie, nie chodzi o mnie, bo ja sobie dam radę, ale chodzi o ten system, to jest perfidny, bandycki system, antyobywatelski. 

Monika Olejnik: Czyli już pan nigdy, ale Sony jest polskie? To należy do polskich...

Paweł Kukiz: Jakie polskie, nie, no entertainment nie, no oczywiście. 

Monika Olejnik: Czyli czyje jest?

Paweł Kukiz: No czyli jest to wpływ zachodnich korporacji na wolności obywatelskie w Polsce i to się kwalifikuje do Strasburga i koniec.

Monika Olejnik: Czyli zgłosi pan to do Strasburga?

Paweł Kukiz: Ja nie mam czasu w tej chwili na takie rzeczy, bo Polska jest dla mnie ponad wszystko i interes obywatelski i najpierw tymi sprawami się zajmę, nie chcę żeby to przyćmiło sprawy najistotniejsze, czyli jak powiedziałem prawo obywatelskie.

Monika Olejnik: Za co pan kocha Polskę?

Paweł Kukiz: Za to, że jest.

Monika Olejnik: I?

Paweł Kukiz: Za to, że jesteśmy, nawet tu, teraz razem. 

Monika Olejnik: Ale jesteśmy pięknym krajem, czy jesteśmy krajem podupadłym, gdzie wszystko się wali, gdzie jest w ogóle...

Paweł Kukiz: Jesteśmy przepięknym, jesteśmy krajem takim, że gdyby zmienić w nim system, organizację po prostu tego państwa, organizację, nie na zasadzie rewanżyzmu, czegokolwiek, tylko zorganizowanie tego państwa, jesteśmy w stanie w ciągu kilku, kilkunastu lat przy potencjale młodych ludzi, nie mnie, starego capa, ale tych młodych ludzi, jesteśmy w stanie to państwo wyprowadzić w ciągu kilku, kilkunastu lat wprowadzić do czołówki Unii Europejskiej. Jestem przekonany w stu procentach. Ja byłem w Irlandii, u Polonii, widzę swoje własne dzieci, widzę ich znajomych, to są wspaniałe dzieciaki, wykształcone z ogromną energią, z ogromnymi atrybutami. Przypomina mi to czasy sprzed wielu, wielu lat, kiedy też był taki duch, bez względu nawet na światopoglądy, na spojrzenie na cały świat, kiedy byliśmy młodzi, było to samo i to zostało zmarnowane przez durny system. 

Monika Olejnik: No dobrze...

Paweł Kukiz: Który oparł się na rewanżyzmie, rozliczeniach, Bóg wie czym i na jednocześnie zatarciu tego wszystkiego tak by była nomenklatura mogła wszystko przejąć i się sprywatyzować na państwie i na obywatelach.

Monika Olejnik: A wkurza pana ta Polska PO i PiS? Ta walka między PO a PiS?

Paweł Kukiz: No, ale to wynika z systemu, to wynika, ten system jest tak skonstruowany. Budowanie zgody w tym systemie to jest utopia, jaką zgodę, a jaki sposób?

Monika Olejnik: Czy pan należy do tych, którzy uważają, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do mordu w Smoleńsku?

Paweł Kukiz: Ja należę do tych, którzy uważają, że 10 kwietnia 2010 roku świadczy o dramatycznym stanie bezpieczeństwa państwa i dramatycznym stanie państwa jako całości, dramatycznym, bez względu na to kto, w jakich procentach, ile, gdzie poniósł jakąś winę. Dopuszczenie do takiej sytuacji jest czymś po prostu potwornym, czymś strasznym. Wcześniej mieliśmy już namiastki, to przecież jeszcze spadł ten śmigłowiec z Millerem, CASY z oficerami, no to także, proszę mi pokazać drugie takie państwo na świecie.

Monika Olejnik: Nie pokażę drugiego takiego państwa, gdzie by zginął prezydent i 95 osób i że nie było konsekwencji.

Paweł Kukiz: No właśnie, dokładnie żadnych.

Monika Olejnik: Dziękuję bardzo, Paweł Kukiz, kandydat na kandydata do urzędu prezydenta, można głosować. 

Paweł Kukiz: Niezależny, niezależny chciałem, nie muzyk, bo jeżeli używacie muzyka...

Monika Olejnik: Niezależny.

Paweł Kukiz: ...znaczy nie mówię wy, ale media używają, to PSL, SLD, PiS, Platforma, Paweł Kukiz muzyk, to przy Desce chociaż to napiszcie, że jest muzykiem, a nie że jest z partii, ja jestem kandydatem bezpartyjnym, niezależnym, obywatelskim. 

Monika Olejnik: A czy pan Kowalski od narodowców jest panu bliski?

Paweł Kukiz: Chodzimy za rękę.

Monika Olejnik: A Braun?

Paweł Kukiz: Za drugą. 

Monika Olejnik: A Korwin-Mikke?

Paweł Kukiz: Nie mogę powiedzieć. 
Monika Olejnik: Czyli naprawdę chodzicie ze sobą. 
Paweł Kukiz: Wszyscy.
Monika Olejnik: Dziękuję bardzo, a Magdalena Ogórek.
Paweł Kukiz: Chłopaki trzymają się razem.
Monika Olejnik: Paweł Kukiz i Monika Olejnik. 
Paweł Kukiz: Dziękuję. 

Więcej: