"Najtrudniejsza była ostatnia scena": Andrzej Seweryn o Ostatniej Rodzinie w Nie mam Pytań

Zobacz wideo z rozmowy Szymona Majewskiego z Andrzejem Sewerynem - polskim aktorem, który zagrał w Ostatniej Rodzinie Zdzisława Beksińskiego. 

Andrzej Seweryn to z pewnością jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Seweryn już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie teatrem. W liceum im. Lelewela, do którego uczęszczał, organizował różnego rodzaju akademie, których często był również reżyserem. W 1968 r. Seweryn ukończył warszawską PWST i rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980.

Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową. Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach, w których stworzył niezapomniane kreacje. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem.

 Po sukcesach w kraju wyjechał wraz w Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie mieli wystąpić w sztuce "Oni" Witkacego. W krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej poważanych artystów. Jest członkiem słynnej Comedie Francaise. Warto zaznaczyć, że Seweryn jest drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

Nie Mam Pytań w Radiu ZET! W każdą niedzielę po 18

Źródło: filmweb.pl

Więcej: