Beata Pawlikowska i wędrówki po świecie śladami Polaków

My też byliśmy kiedyś uchodźcami. Mieszkaliśmy za Żelazną Kurtyną i próbowaliśmy wszystkich sposobów, żeby wymknąć się i przedostać na jej drugą stronę. 

Były fałszywe zaproszenia na Zachód, ucieczki przez zieloną granicę, a ci, których było na to stać, kupowali zagraniczną wycieczkę, żeby w jej trakcie uciec i zostać na Zachodzie.

Wyprawa w wielki świat

Ja też wtedy uciekłam z Polski. Zamieszkałam w Londynie i myślałam, że nigdy już nie wrócę do Polski, bo chciałam być wolnym człowiekiem. Takim, który może swobodnie podróżować po świecie, czuć się bezpiecznie i widzieć dla siebie przyszłość. Wróciłam niedługo po tym, jak Polska stała się wolnym krajem.

Beata Pawlikowska w Brazylii

Ale rozumiem dzisiejszych uchodźców i stoję po ich stronie. Wiem, jak to jest, kiedy czujesz, że nie możesz żyć we własnym kraju i musisz uciekać.

Polacy kiedyś też uciekali. Wielu z nich nigdy nie wróciło. Dziesięć milionów Polaków mieszka w USA, dwa miliony – w Niemczech, niecałe dwa miliony – w Brazylii. Są też Polacy w Hondurasie, Japonii, Kamerunie, Kuwejcie, na Madagaskarze, Nowej Zelandii i wielu, wielu innych miejscach.

Zapraszam dzisiaj na wędrówki po świecie śladami Polaków.

Na zdjęciu jestem Brazylii, niedaleko miejsca, gdzie poznałam polskich imigrantów :)

O Polakach na Florydzie

Polacy mają tendencje do narzekania. Tutaj historia zasłyszana na pięknej i słonecznej w Florydzie :)

- - : - - / - - : - -

O Polakach w Kenii

Beata Pawlikowska o niezwykłym kenijskim rajdzie. Czy wiedzieliście, że wszystkie wpływy z tego rajdu są przekazywane na Arkę Nosorożców? Albo, że biorą w nim udział... polskie księżniczki? Posłuchajcie!

- - : - - / - - : - -

O Księciu w Kenii i tradycyjnym, polskim chlebie

Beata Pawlikowska o tym, jak Polacy trafili do Kenii i o tym, jak to jest, że za granicą pamięta się o polskiej tradycji :)

- - : - - / - - : - -

Historia Polaka w Hollywood

Wiecie, że jedną z największych wytwórni filmowych w Ameryce założył Polak? Jak to się stało, że trafił do Stanów i co robił, zanim założył wytwórnię? Posłuchajcie o niezwykłym talencie Polaka!

- - : - - / - - : - -

O Polakach w Argentynie

Czy wiedzieliście, że Polacy wycinali argentyńską dżunglę własnymi rękami? Beata Pawlikowska opowiada, jak się tam znaleźli!

- - : - - / - - : - -

Świat według Blondynki w każdą niedzielę w Radiu ZET od 10:00 do 14:00!

Więcej: