Magiczne pamiątki z podróży Beaty Pawlikowskiej

Zawsze coś przywożę z podróży. Łuki i strzały indiańskie, dmuchawki i strzałki z kurarą z Amazonii, miski z czarnej gliny z Kolumbii, dzidy Masajów z Tanzanii...

...rzeźby papug i tukanów z Wenezueli, wełniane ponczo z Peru (a właściwie dziesięć różnych), bransoletki, naszyjniki, ozdobne tkaniny na ściany, figurki z gliny, drewna i kamieni, piórka, filiżanki, przyprawy i egzotyczne składniki do potraw.

Obcy pasażerowie na pokładzie

Mam w domu dużo pamiątek z podróży. Stoją na półkach, wiszą na ścianach, tworzą egzotyczny, podróżniczy klimat, w którym bardzo dobrze się czuję.

Ale zdarzyło mi się też kilka razy przywieźć obcych pasażerów, z których nie zdawałam sobie sprawy. Na przykład gigantycznego afrykańskiego kornika mieszkającego w drewnianym posążku czarownika. Albo stado amazońskich karaluchów ukrytych między splotami pięknego kosza.

Siłownie umysłowe też będą dzisiaj związane z pamiątkami z podróży, a do wygrania będą książki podróżnicze, m.in. „Blondynka na Czarnym Lądzie” „Blondynka wśród Łowców Tęczy”, „Blondynka u szamana”.

Niesamowity hipopotam

To zwierzę jest bardzo ważne dla niektórych afrykańskich plemion, które często rzeźbią jego postaci w drewnie hebanowym. Posłuchajcie pięknej legendy o hipopotamie!

- - : - - / - - : - -

Wolność jest bezcenna

Jak cudownie jest być wolnym człowiekiem, zwłaszcza we własnej duszy i swoim własnym umyśle. Ale to złe i ograniczające myśli potrafią odebrać wolność i sprawić, że człowiek czuje się bardzo nieszczęśliwy. 

- - : - - / - - : - -

Naszyjnik kwiatu dyni

To magiczna ozdoba Indian z plemienia Navajo. Posiada magiczne właściwości ochrony przed złem, w szczególności ludzi oraz koni. Kiedyś zawieszano je także na szyjach wielbłądów w starożytności, przed wyprawą na pustynię.

- - : - - / - - : - -

Nieproszeni goście

W środku nocy obudził Cię wyjątkowo dziwny dźwięk, który dobiega prosto z Twojej zagranicznej pamiątki? Sprawdź, czy przypadkiem nie przywiozłeś ze sobą... kornika!

- - : - - / - - : - -

Bardzo smaczny brodet 

Można się na niego natknąć podczas podróży po Chorwacji, szczególnie w Istrii i Dalmacji. To wyjątkowy gulasz z ryb, który koniecznie trzeba gotować w jednym garnku i nie wolno go mieszać. 

- - : - - / - - : - -

Pamiątki kulinarne

Kawałek manioku? Pieczone mrówki prosto z dżungli? A może yerba mate? Sprawdźcie, czy trudno jest przemycić przez polską granicę 20 kilogramów podejrzanie wyglądających zielonych liści ;)

- - : - - / - - : - -

Nie zawsze dostajesz to, czego chcesz

Nie możesz dostać od życia to, czego chcesz, ale zawsze dostajesz to, co jest Ci potrzebne. Tak jest właśnie najlepiej, bo przecież człowiek, jako krucha i delikatna istota, nie jest w stanie przewidzieć całego swojego życia.

- - : - - / - - : - -

Na moich zdjęciach w galerii zobaczycie pamiątki z podróży do Kenii, Tanzanii, Chin, Peru, Meksyku i na Seszele.

Świat według Blondynki w Radiu ZET w każdą niedzielę od 10:00 do 14:00

Więcej: