Beata Pawlikowska i niezwykłe podróże po świecie na rowerze

Siedziałam na lotnisku w Lhasie, stolicy Tybetu. Czekałam na samolot do Nepalu. Rozglądałam się, zawinięta w tybetański szal, i nagle zobaczyłam dwóch gości z rowerami. 

Wracali właśnie z jednej z najtrudniejszych wypraw rowerowych po Dachu Świata, czyli przez wysokogórskie płaskowyże i himalajskie przełęcze. Tysiąc kilometrów w lodowatym wietrze, na wysokościach powyżej 5000 m n.p.m., gdzie jest mało tlenu i jeszcze mniej ludzi.

Odważni. I szczęśliwi.

Rowerowa magia w Świecie według Blondynki

Rower to fantastyczna sprawa. Kiedy jest bardzo gorąco, na rowerze czuje się rześki wiatr. A kiedy jest zimno, pedałowanie rozgrzewa.

Ja jeżdżę na rowerze przez cały rok. Nawet wtedy, kiedy na dworze jest -30 stopni. I oczywiście przy +30 też.

Zapraszam dzisiaj na rower. Podpowiem wam kilka świetnych rowerowych tras, na które można się wybrać jeszcze w te wakacje. Do wygrania w siłowniach umysłowych będzie kurs języka angielskiego, francuskiego i włoskiego z serii "Blondynka na językach".

P.S. Na zdjęciu możecie zobaczyć, że po Chinach jeździłam na takim właśnie różowym rowerze! 

A miłośnikom dwóch kółek polecam trasę rowerową szlakiem dawnych Wikingów w Finandii.

Trasa rowerowa po wulkanie na wyspie Maui

Na Hawajach jest niezwykłe miejsce - wulkan Haleakalā. Właśnie tam znajduje się bardzo popularna trasa rowerowa, która prowadzi prosto nad Ocean Spokojny. Zjazd rowerem trwa ok. godziny. 

- - : - - / - - : - -

Niesamowity bóg Thor

Wikingowie uważali go za największego z bogów. Zawsze miał ze sobą młot, który podobno był tak wielki, że można nim było kruszyć ogromne góry. Nic więc dziwnego, że został gwiazdą kina ;)

- - : - - / - - : - -

Szlakami dawnych wikingów

Ci wielcy wojownicy podróżowali nie tylko drogą wodną. Mieli również trasy lądowe. W Finlandii do tej pory zachował się dawny szlak winingów, pomiędzy miastami Turku a Hame, w sumie 169 km fantastycznej trasy, idealnej na wycieczkę rowerową.

- - : - - / - - : - -

Rowerem przez Wietnam

Jest mnóstwo powodów, dla których warto wybrać się do Wietnamu! Jest to prawdziwy raj dla rowerzystów; rowery można kupić na każdym rogu. 

- - : - - / - - : - -

Świat według Blondynki w Radiu ZET w każdą niedzielę od 10:00 do 14:00

Więcej: