Beata Pawlikowska w magicznych portach i wioskach rybackich

Port to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. To miejsce bez końca, bo otwarte na całą resztę świata. W porcie można wsiąść na statek i popłynąć dalej niż sięga wyobraźnia.

Zawsze mnie to pasjonowało. Wychowałam się w Koszalinie, blisko morza. pamiętam jak stawałam na piasku i patrzyłam na horyzont, który wydawał się taki odległy, ale jednocześnie taki bliski! Marzyłam o tym, żeby przekraczać granice, odrywać tajemnicze lądy i spotykać niezwykłych ludzi.

Blondynka w podróży do portu

Tak bardzo tego pragnęłam, że wiedziałam, że to się musi kiedyś stać. 

I do dzisiaj uwielbiam porty i wioski rybackie. Lubię patrzeć na ocean i wyobrażać sobie co jest po jego drugiej stronie.  

Zapraszam dzisiaj na morza, rzeki i jeziora, do w siłowniach umysłowych do wygrania będą wodne opowieści, m.in. książka "Blondynka na Amazonce".

BLONDYNKA na Amazonce

Ulubione porty

Chyba nie umiem wskazać jednego, najbardziej ulubionego portu. Ale uwielbiam port w Manaus, w Rio Negro w Brazylii. Tam kiedyś o świcie, kiedy rybacy wracali do portu, widziałam, jak podpływało mnóstwo różowych delfinów.

- - : - - / - - : - -

Nisamowita Amazonka

Są takie miejsca, w których Amazonka jest niewyobrażalnie szeroka, to najszersza rzeka na świecie. Są miejsca, w których ma nawet 10 kilometrów szerokości. I warto dodać, że to w porze suchej! Kiedy jednak przychodzą deszcze rzeka rozlewa się nawet do 50 kilometrów szerokości...

- - : - - / - - : - -

Zaskakujące Tokio

To właśnie to miasto jest największym portem na Oceanie Spokojnym, które kiedyś nazywało się Edo. Było to w czasach Szogunów, od XVII do końca XIX wieku, kiedy Japonia była całkowicie odcięta od pozostałej części świata.

- - : - - / - - : - -

"Mów mi Vincent"

Jeżeli go nie widzieliście, to gorąco go Wam polecam. Chociaż jest reklamowany jako komedia, to jednak nie do końca nią jest.

- - : - - / - - : - -

Najbardziej poruszające w tym filmie jest to, jak został przedstawiony świat. Każdy z dorosłych bohaterów zmaga się ze swoimi demonami i najczęściej jest uwikłany w problemy, z którymi nie może sobie poradzić. A wśród nich jest jedno dziecko, które tak bardzo wierzy w dobro, że wszystkich dzięki temu ocala.

- - : - - / - - : - -

Poniżej możecie zobaczyc zwiastun filmu.

Na zdjęciach w galerii zobaczycie Amazonię, Zanzibar, Brazylia i Wietnam.

Świat według Blondynki w każdą niedzielę w Radiu ZET od 10:00 do 14:00

Więcej: