Beata Pawlikowska dla ochłody! Wyprawy w zimne miejsca świata

W Himalajach było zimno. Ostatni obóz przed wyruszeniem na szczyt rozbiliśmy na wysokości 5500 m n.p.m. Mało tlenu, rozrzedzone powietrze, bardzo niskie ciśnienie, dookoła tylko śnieg i lód. Namiot rozbity na śniegu, sen w puchowym śpiworze, wtulona w aparat fotograficzny i zapasowe baterie, żeby ogrzewać je własnym ciepłem.

Zimno na Saharze, zimno w Peru...

Na Saharze było bardzo zimno. Nocą temperatura spadała do -10, w dzień bywało +40. Dookoła – piasek i skały, ani śladu człowieka.

Na andyjskich płaskowyżach w Peru było zimno. Hulał wiatr, porywając z ziemi kłęby pyłu. W kamiennych domach bez ogrzewania jak na zbawienie czekaliśmy na świt i wschód słońca.

W Japonii było bardzo zimno. Szczególnie w górach niedaleko Nagano, gdzie wybrałam się specjalnie po to, żeby zobaczyć śnieżne małpy. Słyną z tego, że choć dookoła jest śnieg i mróz, one potrafią się ogrzać w źródłach z gorącą wodą.

Zapraszam dzisiaj dla ochłody w kilka zimnych miejsc.

Najzimniejsze miejsce na świecie

Najniższa temperatura została zanotowana w stacji badawczej Wostok na Antarktydzie. Jeśli myślicie, że to u nas w zimie jest naprawdę lodowato, przekonajcie się, ile zanotował termometr w Rosji w 1983 roku ;)

- - : - - / - - : - -

Tajemnicza Czukotka

To miejsce dla naprawdę mocarnych! Zima trwa tam 10 miesięcy, a temperatura spada nawet do -35 stopni. Uwierzycie, że członkowie ludu Czukczów mieszkają tam w namiotach ze skóry reniferów? 

- - : - - / - - : - -

Stare przysłowie Czukczów

"Miejsce, jakie człowiek zajmie po śmierci w raju, zależy od tego, w jaki sposób za życia traktuje swojego psa" - tak mawiają Czukcze z dalekiej północy. Co Wy na to?

- - : - - / - - : - -

Lew czy małpa?

Cichy poranek w dżungli, świat pomału budzi się do życia i nagle w powietrzu rozlega się przerażające wycie! Myślicie, że to głodny lew albo zły jaguar? Nic z tego! ;)

- - : - - / - - : - -

Małpy śnieżne

Mieszkają w Japonii, niedaleko Nagano i naprawdę są najzimniejszymi małpami na świecie! I też, tak jak ludzie, bardzo lubią kąpać się w gorących źródłach.

- - : - - / - - : - -

Na moich zdjęciach w galerii zobaczycie śnieżne małpy w Japonii, wyprawę w Himalaje i Peru.

Świat według Blondynki w Radiu ZET w każdą niedzielę od 10:00 do 14:00

Więcej: