Z Archwium ZET: Tego słuchało się w 2004 roku

4 grudnia, Piotr Sworakowski w programie "Z Archiwum ZET" wziął pod lupę największe przeboje oraz najważniejsze wydarzenia z 2004 roku. Posłuchaj i sprawdź, czego się wtedy słuchało.

Wydarzenia wspomniane w programie z 2004 r.:

1. Brytyjski DJ, Michael Gray, jesienią tego roku odniósł sukces piosenką złożoną z mieszanki disco lat osiemdziesiątych i francuskiego house'u grupy Daft Punk przełomu 20-tego i 21-szego wieku. Rezultatem była piosenka, której słuchaliśmy, "The Weekend", ciesząca się wielkim powodzeniem w Polsce.

2. Latem 2004 roku ukazała się piętnasta płyta grupy Lady Pank, promowana piosenką "Stacja Warszawa". Napisali go - jak większość ich przebojów - panowie Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki. Janusz Panasewicz pamięta to tak:

- - : - - / - - : - -

3. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych płyt na świecie znalazły się aż trzy albumy z największymi przebojami: Swoje Greatest Hits umieścili tam Guns'n Roses, Shania Twain i słyszany przed chwilką Robbie Williams. "Radio" była jedną z dwóch nowych piosenek, które zamieścił na tym albumie. A największym powodzeniem na świecie cieszył się album Ushera "Confessions".

4. Kasia Kowalska we wrześniu 2004-tego roku wydała swoją siódmą płytę, "Samotna w wielkim mieście". 6-tego grudnia ukazała się świąteczna reedycja płyty, na której znalazł się jeszcze dodatkowy utwór, magia tych świąt" i film z pobytu Kasi w Tokio. Największego przebój z tej płyty to "Prowadź mnie":

5. Z wydarzeń sportowych w 2004-tym roku, o którym dziś mowa w Archiwum ZET, najważniejsze były dwa: piłkarskie mistrzostwa Europy w Portugalii, które wygrali Grecy zwyciężając gospodarzy jeden do zera:

6. Oraz Igrzyska Olimpijskie w Atenach, z których Polacy przywieźli 10 medali: 3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych. Między innymi Otylia Jędrzejczak przywiozła do Polski pierwsze olimpijskie złoto w pływaniu i oba srebrne medale. Paraolimpijczycy też przywieźli do Polski 10 medali, ale - złotych. Do tego dołożyli jeszcze 25 srebrnych i 19 brązowych.

7. Puchar Świata w Skokach Narciarskich wygrał Janne Ahonen: 

8. Tak tak, to własnie wtedy Europą wstrząsnęli panowie z Mołdawii powodują. A ściślej - wstrząsnął ich przebój "Dragostea Din Tei":

9. Archiwum ZET ujawnia przeboje roku 2004-tego. Zaraz po aktualnych wiadomościach Radia ZET, posłuchamy Światowego Idola, Kurta Nilsena, który po wygraniu tego programu bardzo dobrze radził sobie na europejskich listach przebojów z piosenką "She's So High".

10. Kelis w tym roku święciła tryumfy z piosenką "Trick Me":

W Polsce w 2004 roku:

6 lutego – premiera filmu Symetria.

2 maja - po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

2 czerwca – w Warszawie padła rekordowa wówczas wygrana w Dużym Lotku (20 119 858,20 zł).

31 lipca – w Warszawie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.

12 listopada – odbył się pierwszy Lekarski Egzamin Państwowy.

6 lutego – premiera filmu Symetria.

Na Świecie w 2004 roku:

4 stycznia amerykański lądownik Spirit wylądował na Marsie.

29 marca do NATO zostały przyjęte: Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

7 maja korespondent wojenny TVP Waldemar Milewicz i montażysta Mounir Bouamrane zginęli w wyniku ostrzelania ich samochodu przez rebeliantów w irackim mieście Latifijja.

11 czerwca odbył się pogrzeb Ronalda Reagana.

29 września odbył się pierwszy lot prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne.

Z Archiwum ZET! W każdą Niedzielę od 21:00

Więcej: