Podsumowanie wielkiego wyczynu Małgorzaty Wojtaczki - pierwszej Polki, która zdobyła biegun południowy

Pierwsza Polska Kobieca Wyprawa Antarktyczna - zakładająca dotarcie od krańca kontynentu do geograficznego Południowego Bieguna Ziemi. Samotny marsz, na całej trasie - bez wsparcia i bez pomocy z zewnątrz. 

Próba przejścia klasyczną trasą: 1200 km od wybrzeża Morza Weddella, przez lądolód Antarktydy do Bieguna Południowego podróżując przez najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny kontynent Ziemi.

25 stycznia 2017 r., po 69 dniach marszu, pokonując łącznie ponad 1200 km Małgorzata Wojtaczka stanęła na Biegunie i została pierwszą Polką i jedną z tylko kilku kobiet na świecie, które dotarły w to miejsce, pokonując dystans od brzegu kontynentu Antarktydy - samotnie, bez asysty i bez wsparcia z zewnątrz.

Aktywne przygotowania do Wyprawy trwały dwa lata, a finalne treningi specjalne rozpoczęły się we wrześniu 2016 na południu Norwegii, 400 km na zachód od Oslo, na lodowcu Folgefonna - na wysokości 1660 m n.p.m.

Kolejne treningi trwały w Polsce, a następnie w Patagonii w Ameryce Południowej, gdzie 15 listopada 2016 z chilijskiego miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana - Gocha wyleciała do bazy Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) - UNION GLACIER na Antarktydzie. 3 dni potem dotarła do lodowej zatoki Hercules Inlet, zlokalizowanej na krańcu kontynentu i stamtąd rozpoczęła swój samotny, ponad dwumiesięczny marsz na Biegun Południowy Ziemi.

Małgosia będzie gościem Życia jak Marzenie w nadchodzący weekend  do Polski (4-5.02)

Życie jak Marzenie w Radiu ZET. W każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 14:00

Więcej: