Małgosia Wojtaczka samotnienabiegun.pl - WIDEO

Na przełomie listopada i grudnia wrocławianka - Małgorzata WOJTACZKA, jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie,  rozpocznie samotny marsz, aby dotrzeć bez wsparcia z zewnątrz - na Biegun Południowy - wędrując od brzegu kontynentu do środka Antarktydy.

Aktywne przygotowania trwają od 2 lat, a specjalne treningi rozpoczęły się we wrześniu 2016 na południu Norwegii, 400 km na zachód od Oslo, na lodowcu Folgefonna - na wysokości 1660 m n.p.m.

W listopadzie 2016 ekipa organizacyjna projektu przenosi się na kolejne treningi do Ameryki Południowej - w okolice chilijskiego miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana.

Start wyprawy - z granic kontynentu Antarktydy, z okolic Morza Weddella, planowany jest z początkiem grudnia 2016. Powrót ekipy do Polski planowany jest na przełomie stycznia i lutego 2017.

Małgorzata Wojtaczka to pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę.

Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na poziom - minus 903 m.

Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii.

Od kilku lat "zachorowała" na Biegun Południowy. Teraz przyszedł czas aby zmierzyć się z tym wyzwaniem...

 

Kiedy zaczęła interesować się górskimi wyprawami?

Ile kilometrów przejdzie? Czego ze sobą na pewno nie zabierze?

Czego obawia się najbardziej podczas wyprawy? Na co będzie musiała uważać?

Co będzie jej towarzyszyło podczas samotnej dwumiesięcznej wyprawy?

Po co wymyśla i realizuje tak ekstremalne wyprawy?

Wyprawę możecie śledzić na stronie samotnienabiegun.pl

Więcej: