10 dziwnych i mało znanych zawodów

Jak nazywa się osoba, która wykonuje makijaż zmarłym? Na czym polega praca teksturatora? Kto korzysta z usług groomera? Zebraliśmy informacje o dziwnych i mało znanych zawodach.

Dzisiejszy rynek pracy rozwija się dynamicznie. Powstają nowe profesje, które często mają bardzo wymyślne i tajemnicze nazwy. Nie mniej warto zapoznać się z zawodami, które może i nie są bardzo popularne, ale dają możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.

1. Na strzyżenie do groomera

Pod nazwą „groomer” kryje się fryzjer i stylista psich fryzur. Miłośnicy strzyżenia czworonogów muszą przejść specjalny kurs u profesjonalnego groomera, na którym posiądą wiedzę z zakresu ścinania psów. Ten zawód wymaga dużo cierpliwości. Oczywiście groomer musi lubić zwierzęta.

Kąpiel, strzyżenie i suszenie jednego psa zajmuje fryzjerowi około 2 godzin – powiedział przedstawiciel Grooming-Studio w Warszawie, Rafał Wilczyński. Groomer zauważył, że rośnie popyt na tego typu usługi.

2. Ortoptysta zadba o wzrok

Problemy ze wzrokiem kojarzą nam się z okulistą i optykiem. Istnieje jeszcze jedna profesja, której głównym obszarem zainteresowań jest narząd wzroku. Ortoptystyka, bo o niej mowa, zajmuje się diagnostyką i rehabilitacją zaburzeń widzenia. Przedstawiciel tego zawodu bada oczy pacjenta. Gdy stwierdzi, że chory kwalifikuje się do zabiegu, jego zadaniem jest przygotować pacjenta do operacji. Zawód  ten mogą wykonywać osoby, które uzyskały dyplom licencjata o specjalności ortoptystyka.

3. Maitre d’ hotel ugości klienta

Bywalcy hoteli mogli spotkać się z terminem „Maitre d’ hotel”. Tak oficjalnie nazywa się szef służby hotelowej lub restauracyjnej. W jego obowiązkach leży witanie gości i wskazywanie wolnego stolika. Przedstawiciel tego zawodu musi być bardzo taktowny, jak również kreatywny – powinien przewidzieć zachcianki klienta.

4. Coolhunter wie, co w trawie piszczy

Jeśli lubisz obserwować młodych ludzi, bywać w modnych miejscach, jesteś spostrzegawczy - spokojnie możesz ubiegać się o stanowisko coolhuntera. W potocznym rozumowaniu przedstawiciel tego zwodu zajmuje się „łowieniem trendów”. Z jego usług korzystają przede wszystkim agencje reklamowe i public relations.

5. Specjalista od pośmiertnego makijażu

Osoby o mocnych nerwach mogą poszukać zatrudnienia jako… tanatopraktorzy. Do ich głównych obowiązków należy wykonywanie makijażu zmarłym. Przedstawiciel tego zawodu zajmuje się także balsamowaniem ciała. Tą profesję mogą wykonywać osoby, które przeszły kurs (koszt ok. 1200 zł) w Polskim Centrum Tanatopraksji i Tanatokosmetyki w Warszawie i Chorzowie.

6. Taksator zna się na nieruchomościach

Właściciele domów i gruntów powinni zapoznać się z pojęciem „taksatora” – specjalisty od wyceny nieruchomości. Taksator wyceni wartość także takich obiektów jak wrak statu czy bunkier. Osoba wykonująca ten zawód powinna posiadać wiedzę z zakresu podatków. Ta profesja cieszy się popularnością wśród absolwentów prawa.

7. Perfuzjonista kliniczny zadba o aparaturę

Pracę perfuzjonisty klinicznego doceniają przede wszystkim pacjenci i pracownicy służby zdrowia. Przedstawiciel tego zawodu ma bardzo odpowiedzialne zadania – przygotowuje aparaturę i przeprowadza krążenie pozaustrojowe, monitoruje i wspomaga krążenie pacjenta, który przechodzi zabieg kardiochirurgiczny. Najczęściej stanowisko to obejmują absolwenci kierunków medycznych.

8. Z wedding planner wszystko musi się udać

Organizacja ślubu i wesela to ogromne przedsięwzięcie, która spędza sen z powiek wielu narzeczonym. Moda na wynajmowanie specjalisty – wedding planner - który zajmuje się organizacją ślubnej uroczystości, przywędrowała do Europy z Ameryki. Do jej zadań należy m.in. negocjacja umów z restauratorem i zespołem muzycznym, udekorowanie sali, rozliczenie imprezy. Ten ogrom obowiązków powoduje, że to bardzo dobrze płatny zawód - za usługi wedding planner w większych miastach płaci się kilka tysięcy złotych.

9. Underwriter, czyli znawca polis

Jeśli posiadasz dyplom z dziedziny ubezpieczeń, lubisz finanse, masz analityczny umysł i nie przeraża Cię sterta dokumentów - śmiało możesz ubiegać się o stanowisko underwitera. Za przygotowanie oceny ryzyka konkretnej polisy można uzyskać wysokie wynagrodzenie (nawet kilka tysięcy złotych).

10. Niezawodny upychacz metra

Wiedzieliście, że istnieje taki zawód jak upychacz metra? Jego pracę doceniają mieszkańcy zatłoczonych aglomeracji miejskich. Chińczycy i Japończycy nie wyobrażają sobie podróżowania do pracy metrem, gdyby nie pomoc upychacza. Jego praca usprawnia działanie metra i niweluje ryzyko opóźnień pociągów.

Zobaczcie, jak w praktyce wygląda praca w tym zawodzie.

Który zawód najbardziej Wam się podoba?

Radio ZET/SJ

Więcej: