Banany mogą zniknąć z półek? Wróciła choroba panamska

Niedługo banany mogą zniknąć ze sklepowych półek. M.in. w Ameryce Południowej zaczął się rozprzestrzeniać trudny do opanowania grzyb, który powoduje, że owoce zaczynają szybciej gnić. 

Podobna sytuacja miała miejsce w 1950 roku, kiedy epidemia tzw. choroby panamskiej zniszczyła plantację bananów Gros Michel. Ten owoc trzeba było zastąpić inną, bardziej odporną na tego grzyba odmianą. Zaczęto uprawiać Cavendish. Obecnie grzyb zaatakował i tę odmianę. Sieje spustoszenie na plantacjach w Azji, Australii, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Choroba panamska jest na tyle groźna, że trzeba było przenieść Międzynarodowy Kongres Bananów z Kostaryki do Miami. Istniała bowiem obawa, że grzyb zostanie przeniesiony na butach i zniszczy plantację bananów w kolejnych regionach świata.

Choroba panamska jest bardzo trudna do opanowania. Na tę chwilę jedynym możliwym sposobem na uratowanie bananów jest izolacja owoców zaatakowanych grzybem od zdrowych. Naukowcy pracują również nad nową odmianą, która przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będzie odporna na ataki tej choroby. Niestety ona ewoluuje i może atakować kolejne. 

Epidemię choroby panamskiej bardzo trudno zatrzymać ze względu na to, że grzyb potrafi utrzymywać się w glebie przez 40 lat. Przez taki okres nie można uprawiać bananów na skażonym terenie. Jeśli zaraza dotknie wszystkie plantacje, to mogą zniknąć wszystkie owoce.

Epidemie chorób

Ludzie, zwierzęta i owoce atakowane są przez epidemie groźnych chorób. Nieraz dziesiątkują populacje. W ostatnim czasie świat zmagał się z ebolą, która zbierała śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce. W Gwinei po dwóch latach udało opanować się wirusa. W wyniku epidemii w Afryce Zachodniej zmarło - według danych AFP - ponad 11 tys. ludzi we wspomnianych trzech krajach, a zachorowało prawie 29 tys.

Obecnie świat drży przed wirusem zika, którego roznoszą komary w Ameryce Południowej. Wirus jest groźny dla kobiet w ciąży, ponieważ uszkadza płód i może prowadzić do śmierci. Epidemia może rozszerzyć się na większy obszar. W wakacje 2016 w Rio de Janeiro odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Do Brazylii przyjadą turyści z całego świata, którzy mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się choroby. 

Radio ZET/MB

Więcej: