Porzuć kurtkę, a wesprzesz bezdomnego. Angielski sposób na pomoc

Pierwsze mrozy zapowiadające nadejście zimy sprawiły, że Brytyjczycy zorganizowali akcję społeczną na rzecz bezdomnych. W całym kraju na ulicznych słupach ochotnicy rozwieszają kurtki zimowe, które przeznaczone są dla osób niemających własnych ubrań.

Celem akcji jest nie tylko udzielenie pomocy potrzebującym, ale też walka z dyskryminacją osób bezdomnych. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii pomysł przyjęli z ogromnym entuzjazmem i chętnie dzielą się swoją garderobą z potrzebującymi.

Największy odzew akcja zyskała w Londynie. Wiele słupów tamtejszych ulic „ubranych” jest w ciepłe kamizelki i kurtki, do których dołączone są krótkie wiadomości dla bezdomnych.

Pomysł dzielenia się kurtkami z bezdomnymi nie jest nowością. Po raz pierwszy na tę ideę wpadli Kanadyjczycy mieszkający w Halifax. Następnie akcja zagościła w Sunderland i Rochdale. 

– Mam nadzieję, że wiele innych osób przyłączy się do tej akcji i rada miasta nie zabierze tej kurtki – wyznała Andrea Lisa Robson, która zostawiła kurtkę na jedynym z brytyjskich słupów.

Akcje społeczne z bezdomnymi

Sytuacja ludzi bezdomnych często jest przedmiotem akcji społecznych. Amerykański komik Coby Persin przeprowadził eksperyment, który wykazał, kto zarabia więcej na ulicy - bezdomny ojciec z dzieckiem czy narkoman zbierający na używki. Wynik okazał się zaskakujący.

W rolę bezdomnego wcielił się kilkakrotnie także Cristiano Ronaldo, który udawał, że zbiera pieniądze na życie. Chciał się przekonać, jak naprawdę społeczeństwo postrzega osoby żebrzące na ulicy.

Duży rozgłos zyskała również kontrowersyjna akcja obrońców zwierząt, którzy siłą odebrali bezdomnemu psa. Mężczyzna nie chciał oddać zwierzęcia i utrudniał interwencję, która miała na celu pomoc czworonogowi.

Czy uważacie, że pomysł z kurtkami mógłby sprawdzić się w Polsce?

Radio ZET/Independent/KM

Więcej: