Co kupują Polacy pod choinkę? Nadchodzi przedświąteczna gorączka

Świąteczne wydatki warto zaplanować odpowiednio wcześnie. Dla wielu miłośników gorączka bożonarodzeniowych zakupów już się rozpoczęła. Według badań Agencji PBS Polacy na świąteczne prezenty przeznaczają średnio 349 zł. Podobną kwotę - 341 złotych - przedstawiają wyniki badań TNS Polska. Co Polacy najczęściej kupują na Gwiazdkę?

Chociaż zazwyczaj pierwsze bożonarodzeniowe gadżety pojawiały się w sklepach po Święcie Zmarłych, to tym razem już na początku października można było zauważyć liczne oznaki Gwiazdki. Jeśli właśnie szukacie pomysłu na prezent pod choinkę, przypominamy najpopularniejsze świąteczne upominki. 

1. Kosmetyki, czyli praktyczny prezent

Statystyki Agencji PBS wykazały, że 48 proc. badanych najczęściej kupuje dla bliskich kosmetyki. Sklepy oferują wiele zestawów dla kobiet i mężczyzn, co wydaje się dobrym rozwiązaniem dla wielu Polaków. Z pewnością jest to praktyczny prezent. Warto jednak pamiętać o gustach osób, którym planujemy dać podarunek. 

2. Ubrania - popularny upominek

Bluzki, koszule, czapki i szaliki królują wśród paczek ukrytych pod choinką. Aż 31 proc. ankietowanych stwierdziło, że najczęściej kupuje bliskim odzież. To praktyczny prezent, ale czasami okazuje się, że jest nietrafiony, bo niewielu lubi dostać po raz kolejny krawatu czy ciepłych skarpetek.

3. Książki przygodowe lub poradniki

Coraz popularniejszym prezentem staje się książka. Chociaż Polacy rzadko czytają, to bardzo chętnie wybierają na upominki przeróżne publikacje. W 2012 roku 29. proc ankietowanych zadeklarowało kupienie książki dla bliskiej osoby. Najczęściej Polacy sięgają po poradniki i książki przygodowe. 

4. Pieniądze - najlepszy prezent?

Okazuje się, że dla wielu osób wciąż najlepszym podarunkiem są pieniądze. To dobra alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu na zakupy, a przy tym wolą uniknąć rozczarowania osoby, której dają prezent.

  

5. Płyty dla fanów kina, gier lub muzyki

Dobrym pomysłem, który często wykorzystują Polacy, jest kupienie bliskim płyty ulubionego zespołu. Chętnie sięgamy także po gry i filmy. Warto przy tym pamiętać, by nie podarować miłośnikowi określonej grupy, gry czy ekranizacji płyty, którą już posiada.

6. Nowy sprzęt elektroniczny 

Polacy coraz częściej na prezent wybierają sprzęt elektroniczny, zwłaszcza dla osób zainteresowanych technologią. W tym roku taki upominek z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nie mogli doczekać się premiery nowego iPhone’a od Apple.

7. Gadżety pomysłem na zabawny prezent

Wiele Polaków kupuje bliskim gadżety, takie jak pokrowce na laptopy czy termosy. Często są to rzeczy, których ktoś nie sam nie planuje kupić, ale ucieszy się na ich widok. Przy szukaniu gadżetu warto pamiętać o zainteresowaniach osoby, której chcemy dać prezent. 

Jeśli nadal wydaje Ci się, że na zakup bożonarodzeniowych prezentów jest jeszcze za wcześnie, udaj się do centrum handlowego i sprawdź promocję. Wiele wskazuje na to, że święta zaczynają się w październiku…

Marketing-news/ TNS Polska/Agencja PBS/KM

Więcej: