Co robią Polacy w czasie wolnym? Nie to, co by chcieli [BADANIA]

Większość z nas w wolnym czasie najczęściej ogląda telewizję lub słucha muzyki. Co trzeci Polak chciałby spędzać czas aktywnie i jest gotów wydać na to sporo pieniędzy. Tak wynika z sondy przeprowadzonej przez serwis PrezentMarzen.com.

Chociaż czas wolny jest niezbędny do odpoczynku od codziennych zajęć, to często poświęcamy go na zupełnie inne aktywności, niż te, które naprawdę nas interesują.

Jak pokazują wyniki sondy „Polacy – rozrywka a czas wolny”, nasi rodacy nie mają wystarczająco czasu, aby poświęcić go na rozrywki i własne przyjemności. Najwięcej wolnego mamy wieczorami (38 proc. badanych) lub późnymi popołudniami (25 proc.). Co piąty z nas chwilę dla siebie znajduje jedynie w weekend.

- Nietrudno zauważyć, że upodobania Polaków dotyczące spędzania wolnego czasu bardzo się zmieniają. W ostatnich latach coraz częściej staramy się poświęcić wolne chwile na realizowanie marzeń i oddawanie się niestandardowym atrakcjom – tłumaczy Kornel Piesio z portalu PortalMarzen.com.

Polak poza domem

Okazuje się, że Polacy bardzo cenią sobie czas rodzinny. Najwięcej spędzamy go z bliskimi osobami: partnerką albo partnerem (49 proc.), rodziną (38 proc.) lub przyjaciółmi (31 proc.). Z odpowiedzi pytanych osób wynika, że co trzeci Polak chciałby spędzać wolny czas raczej aktywnie, niż leżeć na kanapie. 17 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby częściej oddawać się rozrywką poza domem.

- Coraz częściej staramy się poświęcać wolne chwile na realizowanie marzeń i oddawanie się niestandardowym atrakcjom, takim jak np. przejażdżka luksusowym samochodem, lot w tunelu aerodynamicznym albo cieszącej się ostatnio dużym zainteresowaniem zabawie – Escape room – podkreślił Piesio.

Ponad połowa naszych rodaków jest gotowa wyjechać z miasta, a nawet z kraju, żeby tylko poddać się nietypowej rozrywce. Coraz częściej korzystamy właśnie z takich form, szczególnie w przypadku urodzin, imienin czy wieczorów panieńskich i kawalerskich.

Ile wydajemy na przyjemności?

Prawie każda forma rozrywki wiąże się z pewnymi kosztami. Ponad 43 proc. Polaków deklaruje, że jednorazowo jest w stanie przeznaczyć na swoje przyjemności od 100 – 200 złotych. Prawie co piąty respondent przyznaje, że na rozrywkę może wydać od 200 do 400 złotych.

Sonda została przeprowadzona na próbie 5260 respondentów w październiku 2015 roku. Badanie przygotował serwis PrezentMarzen.com.

Z danych sondy wynika, że większość z nas coraz częściej decyduje się na nietypowe formy rozrywki. Podpowiadamy, że jedną z nich może być na przykład wycieczka na największy szklany most w Chinach. Dla osób, które cenią sobie krajowe wycieczki możemy zaproponować odwiedzenie najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Radio ZET/SK

Więcej: