Mięśnie twardnieją, a skóra... Co dzieje się z ciałem po śmierci?

Jeśli naoglądałeś się filmów i seriali w stylu "The Walking Dead" i myślisz, że tak będziesz wyglądać po śmierci, to jesteś w dużym błędzie. Prawda jest zgoła inna i trochę mniej przerażająca. 

Niektóre czynności, które ciało wykonuje do ostatniego uderzenia serca, mogą być wykonywane nawet wtedy, kiedy już umrzesz. Czasami aż trudno uwierzyć w to, jak wielką zagadką jest ludzki organizm.

1. Ciało staje się twarde jak skała

Na początku wszystkie mięśnie rozluźniają się, a dopiero później stają się sztywne. W komórkach metabolicznych przestaje być produkowany specjalny enzym, który wpływa na elastyczność i możliwość rozluźnienia się mięśni. Ich mikroskopijne włókna blokują się i dlatego nagle robią się twarde.

2. Paznokcie i włosy nadal rosną

Paznokcie i włosy nadal rosną

A w zasadzie tylko wyglądają, jakby nadal rosły. Po śmierci skóra wysycha i zaczyna się powoli kurczyć. W szczególności wokół paznokci i mieszków włosowych. To dlatego ludziom bardzo często wydaje się, że w kilku dni od zgonu włosy i paznokcie zmarłego zrobiły się dłuższe.

3. Potrzeby fizjologiczne nie znikają

Po śmierci Twoje ciało normalnie oddaje mocz i defekuje. Ponieważ na początku wszystkie mięśnie rozluźniają się, czyli zwieracze również, resztki niestrawionego jedzenia dosłownie wypływają z Twojego ciała. 

4. Zmarszczki znikają natychmiast

Zmarszczki znikają natychmiast

Ponieważ mięśnie po śmierci zaczynają się spinać, naprężają skórę na twarzy. To działa trochę jak botoks - zmarszczki nieznacznie się wygładzają, przez co nadal są delikatnie widoczne.

5. Jęczysz i wzdychasz jak gdyby nigdy nic

To, że umarłeś nie oznacza, że w Twoich płucach nie zostało odrobinę powietrza. Jeżeli ktoś nacisnąłby Twoją klatkę piersiową, powietrze zaczęłoby piąć się do góry przez tchawicę, poruszając struny głosowe. Prawda jest niestety taka, że bez siły drugiej osoby po śmierci nie jesteś w stanie wydać z siebie nawet cichego dźwięku. 

6. Niektóre części ciała nadal żyją

Niektóre części ciała nadal żyją

Przestajesz oddychać, Twoje serce już nie bije, a narządy powoli obumierają. Jednak nie wszystkie komórki natychmiast kończą swój żywot. To dlatego po śmierci zabiera się niektóre organy do przeszczepu nawet po 15 godzinach od ostatniego uderzenia serca. Dotyczy to głównie rogówki, skóry, szpiku kostnego, a także zastawki serca. 

7. Skóra zaczyna zmieniać kolor

Krew zaczyna się powoli zamieniać w galaretkę. Skoro serce nie pracuje, to organizm nie pompuje krwi. Dlatego między innymi skóra sinieje albo robi się brązowa. Najszybciej zmienia kolor ta na pośladkach. 

Źródło: Womenshealthmag

Więcej: