12 rzeczy, które każdy Polak musi tłumaczyć obcokrajowcom

Jeśli tak jak Karolina Góralska żyliście w 7 różnych krajach i zwiedziliście ponad 20, to wiecie że wiedza o naszym pięknym, europejskim kraju wśród obcokrajowców może być znikoma. Polka postanowiła więc zacząć od podstaw i wytłumaczyć mieszkańcom innych krajów najważniejsze kwestie.

1. Polska nie znajduje się w kole podbiegunowym

Okazuje się, że spora część obcokrajowców myśli, że Polska to dom niedźwiedzi polarnych, a ziemia pokryta jest u nas lodem. Szokujące są też informacje na temat polskiej pogody latem, gdy temperatura osiąga czasem 35 stopni Celsjusza.

Polska to kraj z klimatem umiarkowanym, więc występuje u nas wyraźny podział na pory roku.

2. Nie wszyscy jesteśmy komunistami

Polska jest już wolna. Nie rządzą nami komuniści, a władze wybieramy w trakcie wolnych wyborów. Od transformacji kraju minęło już 25 lat, więc warto by było wreszcie to odnotować ;).

3. Jest sporo sposobów na przyrządzenie ziemniaków

Jak to możliwe, że nie nudzą nam się te wszystkie ziemniaki? I co ważniejsze, jak Polacy mogą je jeść codziennie? Autorka tekstu podkreśla, że na ziemniaki mamy wiele różnych sposobów. Nie zawsze po prostu je gotujemy i kroimy do kotleta. Nie zapominajmy o pierogach, kopytkach czy pyzach.

4. Polska nie jest taka mała

Polska to 9. co do wielkości kraj w Europie, zarówno pod względem liczby ludności, jak i terytorium. Powierzchnia naszego państwa jest jedynie trochę mniejsza od Niemiec. W zestawieniu pokonujemy jednak takie kraje jak Zjednoczone Królestwo czy Włochy. 

5. Bieda nie zagląda nam do talerza

Może i nie dogoniliśmy gospodarczo Niemiec, ale jesteśmy na dobrej drodze! Polska to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się rynków Europy Centralnej. 

6. Warszawa to nie jedyne miasto

Polska ma ok. 38 mln mieszkańców i wielu może to zszokować, ale... nie wszyscy z nich mieszkają w Warszawie. Liczba mieszkańców stolicy to mniej niż 2 mln osób. 

Okazuje się, że spora część obcokrajowców wychodzi z założenia, że "jak Polak to z Warszawy". Istnieją jednak spore szanse na to, że jest on częścią tych pozostałych 36 mln, które mieszkają np. w Poznaniu, Katowicach, Szczecinie albo Zawierciu.

7. Polska - kraj rolników

Lasy i pola zajmują ok. 90 proc. powierzchni Polski, ale większość Polaków mieszka w miastach. Nie pytajcie więc o naszą trzodę już chwilę po spotkaniu. 

8. Wcale tak dużo nie pijemy

Wiemy, że to mały szok dla obcokrajowców, ale nie każdy z nas zaczyna dzień od kieliszka wódki. A jeśli tak jest, to zalecamy wizytę u lekarza. Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy dumni z tego, jakim powodzeniem na świecie cieszy się polski alkohol. 

Prawda jest jednak taka, że nie sięgamy po niego tak często, jak wydaje się mieszkańcom innych krajów. Wódka pojawia się na stoliku tylko raz na jakiś czas. Na co dzień sięgamy raczej po piwo ;).

9. Polskie plaże i góry

Jeśli otworzycie atlas na stronie z mapą Polski to przekonacie się, że nasz kraj to nie pola i lodowce. Na północy zauważycie 800 km wybrzeża, a na południu łańcuchy górskie. Ale to nie koniec. Polska to też miejsce dla miłośników jezior czy pustyń. Tak, mamy pustynię!

10. Polski trudny język

Polska wymowa nie jest najłatwiejsza na świecie. W naszym języku pojawiają się zdania, z którymi nawet my mamy problem. Wystarczy przełożyć sobie nasze polskie znaki na własny język i powinno być dużo łatwiej. 

11. Polska jest piękna!

Możecie być pewni, że nie ma tu wyłącznie pokomunistycznych, szarych budynków w kształcie klocków. W sporej części polskich miast bez problemu znajdziecie np. Stare Miasto, czyli stare centrum. Najczęściej jest ono otoczone przez pomalowane na najróżniejsze kolory kamienice. Idealnym przykładem będzie Warszawa, Kraków czy Poznań. 

12. Polskie gwiazdy 

Polacy też robią światową karierę. Takie nazwiska jak Polański, Chopin, Skłodowska-Curie czy Kopernik to nazwiska, które powinny się Wam kojarzyć przede wszystkim z Polską.   

Autorka tekstu, Karolina Góralska pochodzi z Polski, ale mieszkała już w 7 krajach. Na liście znajdziemy m.in. Hiszpanię, Honduras czy Nikaraguę. Polka odwiedziła ponad 20 krajów w ciągu 10 lat. Pisaniem zajmuje się w swoim wolnym czasie.  

Jeśli jesteście pewni, że wiedzę o Polsce macie w małym palcu to sprawdźcie się w naszym quizie dla prawdziwych patriotów!

Radio ZET/Matador Network/MR

Więcej: