Mądry Polak przy urnie, czyli ile głosów zdobyła Wisława Szymborska

Zastanawialiście się, co kształtuje polityczne wybory Polaków i dlaczego większość z nich głosowała właśnie na Prawo i Sprawiedliwość? Okazuje się, że niektórzy głosowali „po mamie” i to na kandydatów, o których obecności na liście nie mieliśmy pojęcia.

Przyznajcie się, kto jeszcze głosował na Wisławę Szymborską? Jej nazwisko pojawiło się podobno na jednej z list wyborczych.

Mama ma zawsze rację

Lista kandydatów do Sejmu była całkiem długa. Nic dziwnego, że niektórzy Polacy nie mogli się po prostu zdecydować, na którego z nich zagłosować. Nie zapominajmy, że w naszych rękach leżało wczoraj dobro tego kraju i jego przyszłość. To bardzo stresująca sytuacja.

Pewien wyborca na swój brak zdecydowania znalazł idealny sposób. Przypomniał sobie to, co rodzice mówili mu w dzieciństwie i stwierdził, że znowu trzeba słuchać mamy. To właśnie ona nie tylko podjęła za niego trudną wyborczą decyzję, ale nawet sama oddała za niego głos. Sprawdźcie, kogo wybrała...

Czy Szymborska uratuje Polskę?

Kandydatka Wisława Szymborska to ulubiona kandydatka każdej mamy. A wiadomo, że dorośli lepiej wiedzą, co dla Polski jest najlepsze.

Sprawą kandydatury Wisławy Szymborskiej zajęli się dziennikarze śledczy Radia ZET. Nie udało nam jednak odnaleźć programu Wisławy Szymborskiej ani dowiedzieć z ramienia jakiej partii startowała. Wiemy więc jedynie tyle, że Szymborska to kandydatka, która zająć się miała przede wszystkim sytuacją osób starszych.

- Młodzieży to nie pomoże, tak? Młodzież to se sama da radę, ale gorzej ze starszymi osobami - zdradził Filipowi Chajzerowi jeden z wyborców.

Jesteśmy jednak pewni, że w internecie pojawi się niedługo kolejna porcja zabawnych memów z odpowiedzialnymi wyborcami w roli głównej.

Polska wybiera Prawo i Sprawiedliwość

Niedzielne wybory pokazały, że Polacy zdecydowanie zmienili zdanie co do tego, kto powinien reprezentować kraj. Według najnowszych sondaży powyborczych, większość wyborców zaufanie obdarzyła partię Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło aż 37,7 proc. głosów. Oznacza to, że w Sejmie będzie reprezentowało je 232 posłów.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, na którą zagłosowało 23,6 proc. wyborców. Partia zdobyła tym samym 137 mandatów. Trzeci wynik - 8,7 proc. - osiągnął ruch Kukiz'15, który będzie miał 42 posłów.

Na oficjalne wyniki musimy jeszcze poczekać, ale wiadomo już, że w Sejmie zabraknie paru znanych twarzy. W ławach nie zasiądzie m.in. Ludwik Dorn, Roman Giertych czy Janusz Piechociński.

Radio ZET/MR

Więcej: