Grammy 2015: Gdzie odbędzie się gala?

Od 1959 r. Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji co roku wybiera inną lokalizację gali rozdania nagród Grammy. Gdzie odbędzie się tegoroczna ceremonia i jak było wcześniej?

Kiedyś nie było możliwości przeprowadzenia transmisji z rozdania nagród Grammy. Dlatego gala odbywała się w kilku miejscach naraz. W latach 1959-1970 nominowani mieli ten komfort, że sami mogli decydować, gdzie odbiorą statuetkę.

W 1971 r. wprowadzono zmiany. Złoty gramofon wręczano naprzemiennie w Los Angeles, Nowym Jorku i Nashville. Dopiero w 2004 r. organizatorzy zdecydowali, że gala będzie organizowana zawsze w tym samym miejscu. Od 11 lat jest to niezmiennie Staples Center. 

Gdzie najczęściej odbywała się gala?

Shrine Auditorium, Los Angeles

W tej lokalizacji miało miejsce aż 16 ceremonii rozdania muzycznych Oscarów. Shrine Auditorium otwarto w 1926 r. i od tamtej pory odbywają się tutaj najbardziej prestiżowe wydarzenia kulturalne w Los Angeles.

Po latach przeprowadzono renowację, która kosztowała 15 mln dolarów. Główna sala budynku jest w stanie pomieścić 6300 widzów (przed renowacją 6700). Organizuje się tutaj między innymi gale wręczenia Oscarów, Nagród Grammy czy MTV Music Awards.

Wcześniej znajdowała się tutaj Świątynia Al Malaikah, która na początku 1920 r. spłonęła.

Staples Center, Los Angeles

Mamy za sobą już 10 ceremonii, które odbyły się w tym miejscu. Staples Center to hala sportowo-widowiskowa, która funkcjonuje od 1999 r.

Maksymalna liczba miejsc na widowni wynosi 21 tys. Odbywają się tutaj nie tylko prestiżowe gale wręczenia przeróżnych nagród, ale również koncerty muzyczne i wydarzenia sportowe.

Rocznie Staples Center obsługuje blisko 250 imprez, którym towarzyszy łącznie 4 mln widzów. W tym budynku odbyły się również Narodowa Konwencja Demokratów w 2000 r. oraz pogrzeb Michaela Jacksona w 2009 r.

Radio City Music Hall, Nowy Jork

Niezwykle prestiżowe miejsce, bo zlokalizowane się w samym sercu Nowego Jorku - Manhattan, Rockeffeler. Budynek powstał w ciągu 3 lat, a jego otwarcie miało miejsce w 1932 r.

Radio City Music Hall pomieści blisko 6 tys. osób. W sali widowiskowej znajdują się 3 antresole i z każdej z nich roztacza się idealny widok na ogromną scenę.

Po prawie 50 latach sprawnego funkcjonowania i obsługiwania dużych imprez, rozpoczęto jej renowację. Na ten cel przeznaczono 70 mln dolarów, a odnowa trwała 7 miesięcy

Hollywood Palladium, Los Angeles

Odbyły się tutaj już 4 ceremonie wręczenia nagród Grammy.

Budowa tego obiektu pochłonęła 1,6 mln dolarów. Na otwarciu w 1940 r. wystąpił sam Frank Sinatra. Dzięki przeprowadzonej w 2008 r. renowacji, Hollywood Palladiummoże pomieścić prawie 4 tys. osób.

Madison Square Garden, Nowy Jork

Ogromna hala sportowo-widowiskowa znajduje się na Manhattanie. Odbywają się tutaj mecze koszykówki, hokeja na lodzie i największe walki bokserskie. Obecnie jest to jedna z najczęściej wynajmowanych hal na świecie.

Madison Square Garden powstało w 1968 r. Budowa kosztowała inwestorów 123 mln dolarów. Renowacja tego wielkiego budynku pochłonęła jeszcze więcej pieniędzy, bo aż 200 mln dolarów.

Muzyczne nagrody Grammy wręczono tutaj jedynie 3 razy. Na scenie wystąpili między innymi The Rolling Stones, Elvisa Presleya, U2 czy Queen.

1979 r. Madison Square Garden odwiedził Jan Paweł II.

MM

Więcej: