Inteligentne okulary pomogą starszym i niepełnosprawnym

Codziennie czynności, takie jak gotowanie czy sprzątanie mogą przysparzać wielu trudności osobom starszym lub niepełnosprawnnym. Nowy projekt przeprowadzanony przez Uniwersytet w Bielefeld ma na celu przezwyciężenie tych podstawowych przeciwności.

Okulary ADAMAAS gwarantują pomoc osobom mającym problem z codziennymi czynnościami domowymi. Dzięki nim nie zapomniemy o osoleniu zupy czy wyłączeniu światła. Produkt niebawem wejdzie na rynek!

Inteligente okulary ADAMAAS

Nowy produkt wprowadza rozszerzoną rzeczywistość. Można ją wykorzystać do podstawowych czynności, z którymi problem mają osoby starsze i niepełnosprawne. Inteligentne okulary zostały zaprojektowane przez Cluster of Excellence Cognitive Interactive Technology na Uniwersytecie w Bieleferd w Niemczech. W najbliższych miesiącach mają trafić na rynek. Nie jest jeszcze znana cena tego innowacyjnego gadżetu, jednak wiadomo, że ich produkcję wspiera niemieckie Ministerstwo Edukacji, które na ten cel przeznaczyło 1,2 mln euro.

Jak dzialają inteligentne okulary?

Inteligente okulary działają na zasadzie przewodnika, który przypomina i ostrzega przed negatywnymi skutkami określonych domowych czynności. Pod nosem osoby noszącej okulary wyświetlane są pomocne informacje. W odpowiedniej chwili pojawiają się stosowne komendy lub wizualizacje. Co więcej, inteligentne okulary mają reagować na błąd użytkownika. W praktyce, mogą na przykład przypomnieć o: wzięciu lekarstw, osoleniu zupy, wyłączeniu światła, upieczeniu ciasta czy zaparzeniu kawy. Twórcy podkreślają, że okulary można zaprogramować wyłącznie do przypominania o najprostszych czynnościach.

Źródło: gizmag.com/Bielefeld University

Więcej: