„Dotyk, który nie znika”. Mocna kampania przeciwko pedofilii i przemocy w rodzinie

Pomysłodawcą kampanii jest organizacja „Innocence in Danger” zajmująca się ofiarami wykorzystywania seksualnego. Na jej zlecenie niemiecka agencja reklamowa Publicis Pixelpark przygotowała poruszającą sesję fotograficzną. Zdjęcia, na których widzimy dłonie dorosłych odciskające się na ciałach dzieci, poruszyły tysiące internautów.

Hasło kampanii „Some touches never leave” w wolnym tłumaczeniu odpowiada polskiemu powiedzeniu „Zły dotyk boli przez całe życie”. Publicis Pixelpark postanowiło zobrazować cierpienie psychiczne dzieci, które są wykorzystywane seksualnie przez dorosłych.

Na zdjęciach wystąpili chłopiec i dziewczynka. Na ich ciałach dostrzegamy „odciski” po dłoniach dorosłych. Przekaz jest klarowny: ofiary wykorzystywana seksualnego nigdy nie zapomną krzywd, których doświadczyły w dzieciństwie. Te ślady po dłoniach sprawców ich cierpienia będą im towarzyszyć już do końca życia.

Pedofilia w Polsce

W świetle polskiego prawa wykorzystywaniem seksualnym dzieci jest aktywność seksualna z udziałem dziecka do 15. roku życia, podjęta przez dorosłego, nastolatka lub dziecko. Sprawca ma przewagę wiekową, fizyczną lub intelektualną nad ofiarą.

Warto zaznaczyć, że nie tylko bezpośredni kontakt o charakterze fizycznym określamy mianem wykorzystywania seksualnego. Pod to przestępstwo podchodzi także obnażanie lub pokazywanie dziecku pornografii.

Za jego popełnienie grozi do 12 lat więzienia.

Średnio w ciągu roku sądy rozpatrują około 1500 spraw pedofilskich. Jednak jak podkreślają organizacje działające na rzecz ochrony ofiar pedofilów, dzieci wykorzystywanych seksualnie może być znacznie więcej.

Popularnym miejscem, w którym pedofil nawiązuje kontakt z ofiarą, jest internet. Głośnym echem mediach odbiła się akcja polskich YouTuberów, którzy podszyli się w sieci pod13-latkę i umówili się na seks z młodym prawnikiem. Do spotkania doszło pod koniec listopada 2015 roku w centrum Warszawy. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku.

Z kolei krakowscy policjanci 18 marca 2016 roku zatrzymali 72-letniego pedofila, który w latach 2007-2008 wielokrotnie doprowadził 12-letnią dziewczynkę do tzw. innych czynności seksualnych. Sąd skazał mężczyznę za to przestępstwo na 3 lata i 6 miesięcy więzienia.

72-latek od tamtej pory próbował uniknąć odbycia kary - nie stawił się w wyznaczonym terminie w więzieniu i przez lata ukrywał przed śledczymi.

Jak wygląda przemoc domowa oczami dziecka?

Autorzy poruszającej kampanii przeciwko pedofilii chcą zwrócić uwagę dorosłych na większy problem, jakim jest przemoc w rodzinie. Dzieci padają ofiarą wykorzystywania seksualnego, ale w patologicznych rodzinach zdarza się, że są także bite i poniżane.

Cierpienie dziecka z takiej rodziny doskonale obrazuje spot nakręcony na zlecenie Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Film został wykonany w technologii 360 stopni, co pozwala widzowi na dokładny ogląd dramatycznej sytuacji. Wideo dosadnie pokazuje, w jakich warunkach wychowuje się wiele polskich dzieci i jak ogromna pomoc jest im potrzebna.

Radio ZET/SJ

Więcej: