„Nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm". Jak widzą świat autystycy? [WIDEO]

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Brytyjska organizacja charytatywna The National Autistic Society opublikowała poruszający film o osobach autystycznych. 

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Osoby autystyczne charakteryzują się najczęściej problemami z komunikowaniem uczućbudowaniem relacji. Ich zmysły zupełnie inaczej odbierają świat zewnętrzny. 

Fundacja charytatywna The National Autistic Society chce pokazać ludziom, jak osoby z autyzmem widzą świat. Może się wydawać, że dziecko cierpiące na te zaburzenie jest niegrzeczne - bo krzyczy, płacze. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Ten krótki film opowiada o kilkuletnim chłopcu autystycznym, który wybrał się z mamą do galerii handlowej. Dziecko zaczyna być przytłaczane ilością odbieranych bodźców - upadającymi monetami, błyszczącymi balonami, krzykami. Ta duża ilość informacji sprawia, że chłopiec zaczyna się bać i próbuje uciec. Osoby nieświadome, które spojrzą na rozpłakane i wyrywające się z objęć matki dziecko, mogą to odebrać jako niegrzeczne zachowanie.

Film kończy się wyjaśnieniem chłopca: „ja nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm i dociera do mnie za dużo informacji". 

Osoby z autyzmem też mogą pracować

Osoby cierpiące na autyzm bardzo często wykazują się ogromnymi talentami. Mózg po śmierci Alberta Einsteina został przebadany i okazało się, że geniusz był prawdopodobnie osobą autystyczną.

Na rynku pracy autystycy są traktowani podobnie jak osoby niepełnosprawne. Portal rekrutacyjny sprawniwpracy.pl złamał konwenansie i podszedł do tematu niepełnosprawności na wesoło. Organizacja stworzyła zabawną kampanię. Jej przekaz jest bardzo klarowny: osoby z niepełnosprawnością chcą pracować zgodnie ze swoim wykształceniem i kompetencjami. Niestety, wielu pracodawców w Polsce zwyczajnie nie chce zatrudniać tej grupy społecznej. 

Jednak powoli się to zmienia. W Warszawie powstała pierwsza kawiarnia, w której pracują tylko osoby autystyczne. Przy ul. Grójeckiej 68 powstała knajpa „Życie jest fajne". Za projektem stoi fundacja „Ergo Sum". Misją kawiarni jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej dla dorosłych autystów i ich opiekunów.

„Życie jest fajne" zatrudniło 10 autystków w wieku 17-33 lat. Pracownicy przeszli szkolenie z marketingu oraz terapię psychologiczną. Pomysłodawcy akcji zdają sobie sprawę, że klienci mogą różnie reagować na „nietypową" obsługę restauracji, stąd pakiet kompleksowych szkoleń.

Radio ZET/MB

Więcej: