W Warszawie otwarto kawiarnię, w której pracują tylko autystycy

19 marca do listy warszawskich klubokawiarni dołączyła knajpa "Życie jest fajne". W lokalu przy ul. Grójeckiej 68 pracują osoby cierpiące na autyzm, które wcześniej miały duże problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Właściciele knajpy chcą oswoić ludzi z autyzmem.

Za projektem stoi fundacja "Ergo Sum". Misją klubokawiarni ”Życie jest fajne” jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej dla dorosłych autystów i ich opiekunów.

Póki co "Życie jest fajne" zatrudniło 10 autystków w wieku 17-33 lat. Pracownicy przeszli szkolenie z marketingu oraz terapię psychologiczną. Pomysłodawcy akcji zdają sobie sprawę, że klienci mogą różnie reagować na "nietypową" obsługę restauracji, stąd pakiet kompleksowych szkoleń.

Oprócz przekąsek do kawy czy herbaty, goście mogą też uczestniczyć w warsztatach artystycznych, koncertach i spotkaniach kulinarnych.

Autystyczny nie znaczy gorszy

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju, które objawia się trudnościami w komunikowaniu się, okazywaniu uczuć i nawiązywania znajomości. Bardzo często takie osoby posiadają wiele wrodzonych talentów.

Pewien 11-letni chłopiec z Nowego Jorku, zachwycił uczniów niebywałą pamięcią do detali. Chłopiec wszedł do klasy i narysował z pamięci niezwykle dokładną mapę świata. Jeden z uczniów zrobił zdjęcie konturów i opublikował je w internecie, opisując przy okazji całą historię. Szczegółowość mapy wprawiła w osłupienie tysiące internautów.

Odpowiednie terapie edukacyjne, którym poddają się osoby cierpiące na to zaburzenie, znacząco rozwijają ich zdolności komunikacyjne. Dzieci z autyzmem mogą uczyć się wśród zwykłej młodzieży, ich zachowanie czy chłonność wiedzy wcale nie pozostaje na gorszym poziomie.

Dowodzi tego nagranie, na którym cheerleaderka z Park Vista High School na Florydzie zaprosiła kolegę cierpiącego na autyzm na bal. Jonathan szalał ze szczęścia, a pozostali uczniowie przecierali oczy z niedowierzania.

Zdolni do pracy

Na rynku pracy autystycy są traktowani podobnie jak osoby niepełnosprawne. Portal rekrutacyjny sprawniwpracy.pl złamał konwenansie i podszedł do tematu niepełnosprawności na wesoło.

Organizacja stworzyła zabawną kampanię. Jej przekaz jest bardzo klarowny: osoby z niepełnosprawnością chcą pracować zgodnie ze swoim wykształceniem i kompetencjami. Niestety, wielu pracodawców w Polsce zwyczajnie nie chce zatrudniać tej grupy społecznej.

Twórcy kampanii chcą zmienić to podejście i uelastycznić rynek pracy. Tak samo jak pomysłodawcy stworzenia knajpy "Życie jest fajne" liczą na poprawę sytuacji autystków.

Odwiedzicie "Życie jest fajne"?

Radio ZET/SJ

Więcej: