„Mein Kampf” wraca do sklepów. Nowa wersja ma obalać kłamstwa Hitlera

Grupa profesorów z Monachium opracowała nową, uzupełnioną wersję książki Hitlera. Publikacja, która do niemieckich księgarni trafi w styczniu 2016 roku, ma obalać wszystkie kłamstwa nazistowskiego dyktatora.

W 2016 roku wygasają prawa autorskie do „Mein Kampf”, dlatego Niemcy już od dłuższego czasu szykowali się do wydania kontrowersyjnej książki. Do tej pory władze Bawarii (miały one do niej wyłączne prawa) skutecznie blokowały próby jej wydania, ale po upływie 70 lat nie mają już na to wpływu. Książkę Hitlera będzie mógł opublikować każdy.

Niemiecki Instytut Historii Najnowszej postanowił jednak ubiec wydawców i ustrzec Niemców przed pojawianiem się na rynku zwykłego wydania kontrowersyjnego dzieła, które nie będzie opatrzone informacjami na temat kontekstu historycznego czy krytycznym komentarzem. O swojej pracy nad nową wersją Niemcy powiadomili media na początku 2015 roku.

Nowe wydanie zawierać będzie 3,5 tysiąca akademickich notatek, które mają zmierzyć się m.in. z antysemickimi hasłami Hitlera. Prace nad książką zajęły trzy lata. Będzie miała ona aż 1 948 stron. Początkowo w księgarniach ma pojawić się ok. 4 tysięcy egzemplarzy. 

- Ważnym było dla nas, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób, więc stworzyliśmy wersję przyjazną dla czytelnika. Połączyliśmy tekst Hitlera z naszymi własnymi komentarzami, tak żeby zawsze były razem na każdej stronie [...]. Przeszkadzamy mu, krytykujemy go i obalamy [jego teorie - przyp. red.] jeśli trzeba - powiedział dziennikarzom dr Christian Hartmann, który dowodził grupą profesorów.

Jego argumenty nie przemawiają jednak do Żydów, którzy nie zamierzają w jakikolwiek sposób wesprzeć publikacji - nawet tej, która uzupełniona jest o krytyczny komentarz.

Książka „Mein Kampf” powstała w 1924 roku, gdy niemiecki dyktator odsiadywał karę pozbawienia wolności za nieudaną próbę puczu. Zawiera ona antysemicki i rasistowski program Austriaka oraz plan rozszerzenia przestrzeni życiowej Niemców na Wschód. Była ona niejako opisem strategii, którą nazistowski reżim zaczął wprowadzać w życie w 1933 roku, gdy doszedł do władzy. Do końca II wojny światowej sprzedano aż 12 mln egzemplarzy „Mein Kampf”.

Mein Kampf za granicą

Zakaz publikacji książki nie obowiązywał jednak w takich krajach, jak Turcja, Australia czy Japonia. „Mein Kampf” można też bez problemu ściągnąć z internetu i wydrukować.

„Mein Kampf” wydane zostało nawet w Polsce. Jednak wydawca, która odważył się na jej publikację w 2009 roku, został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych. Polskie prawo zabrania bowiem propagowania symboli i treści nazistowskich, co oznacza, że książka nie może pojawić się w polskich księgarniach.

Radio ZET/MR

Więcej: