5 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić zwłaszcza jesienią

Jesień nie musi być najsmutniejszą porą roku. Póki panują jeszcze dodatnie temperatury, warto wybrać się na weekendową wycieczkę, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Które miejsca są najbardziej urokliwe szczególnie jesienią?

W naszym zestawieniu znalazły się różne zakątki Polski. Łączy je jedno - jesienią panuje tam niesamowita aura. Piękne parki, wieczorne spacery po mostach dla zakochanych, czy urokliwe starówki, to tylko niektóre z propozycji na weekendową wycieczkę. Zatem, gdzie warto wybrać się na weekendowy odpoczynek i odetchnięcie świeżym powietrzem?

1. Kazimierz Dolny

Kazimierski Rynek należy do najczęściej wybieranych miejsc w kraju na ślubne sesje fotograficzne. Nic dziwnego – w otoczeniu renesansowych kamieniczek, doliny Wisły i urokliwych parków można poczuć się jak w baśni. Szczególnie jesienią to miasto wydaje się tętnić życiem i pięknymi kolorami. Wąskie uliczki, kameralne kamienice i piesze szlaki nie pozwolą na nudę. Średniowieczny zamek na wzgórzu przeniesie Was do tajemniczego świata, a widok z niego sprawi, że nie będziecie chcieli stamtąd wracać. Okoliczne wąwozy tworzą wyjątkową atmosferę zwłaszcza podczas jesiennej aury. 

2. Gdańsk

Tak, tak nie pomyliliśmy się! Polskie morze jest równie atrakcyjne jesienią, co latem. Nadbałtyckie plaże mogą pochwalić się bogatą florą, ale czy kiedykolwiek widzieliście kolorowe drzewa przy samej plaży? W promieniach jesiennego słońca morze mieni się niesamowitym błękitem, a liście na drzewach całą feerią barw. Obowiązkowym miejscem jesiennego spaceru musi być Park Oliwski, uznawany za jeden z najpiękniejszych, polskich parków. Francuskie ogrody pod Pałacem Opatów, Aleja Lipowa, czy staw pośród drzew podczas jesiennej aury wyglądają magicznie. A na chwilę zadumy można wybrać się do Katedry Oliwskiej, gdzie odbywają się niesamowite koncerty organowe. 

3. Wrocław

"Miasto mostów" co roku przyciąga tłumy turystów bez względu na porę roku. Do tego charakterystyczne krasnale, których co roku przybywa coraz więcej. Malowniczo położony Ostrów Tumski z katedrą i mostem zakochanych to obowiązkowy punkt zwiedzania. Chcesz poczuć atmosferę dawnych czasów, poczuć się na chwilę jak w innym świecie, musisz wybrać się na spacer kamiennymi uliczkami stolicy Dolnego Śląska. A wieczorem wybrać się na grzane wino do jednej z klimatycznych knajpek na wrocławskim rynku.

4. Warszawa

Stolica Polski to nie tylko zatłoczone ulice i miasto zgiełku. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że znajdują się tu prawdziwe perełki architektury, a jesienią parki tętnią kolorami i zapachem pieczonych kasztanów. Łazienki Królewskie mieszczą się w samym centrum miasta, ale wystarczy przekroczyć bramę parku, aby poczuć jak w innym świecie. Szerokie alejki otoczone dębami, stawy i romantyczne mostki, czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na jesienny spacer? Pałac na wodzie z zabytkowym amfiteatrem w otoczeniu pawi stroszących piękne pióra - to widok rodem z bajki. Poza pawiami można spotkać tutaj także ciekawskie wiewiórki, które chętnie jedzą przechodniom z rąk.

5. Mazury i Suwalszczyzna

Te rejony cieszą się szczególnym powodzeniem w sezonie letnim. Jednak to właśnie jesienią można tu odkryć prawdziwy spokój i ukojenie. Kraina jezior prezentuje się niezwykle malowniczo podczas jesiennych spacerów. To właśnie tu można odpocząć od zgiełku wielkich miast. Jednak nie tylko otoczenie jezior zapiera dech w piersiach. Nie bez powodu Suwalszczyznę nazywa się "zielonymi płucami" Polski - 30% obszaru pokrywają lasy. Do najciekawszych miejsc należy Hańcza, która jest najgłębszym jeziorem w Polsce, Cisowa Góra oraz jezioro Wigry z malowniczym Klasztorem Kamedułów na wzgórzu. 

Radio ZET/JM

Więcej: