Jedni ich nienawidzą, inni za nimi szaleją. Jak powstają piegi?

Piegi budzą skrajne emocje. Jedni ich nienawidzą, drudzy uważają za swój niepodważalny atut.  Dlaczego niektórzy rodzą się z piegami, a inni nabywają je dopiero latem? Tłumaczymy, co wpływa na powstawanie piegów.

Dawniej piegi postrzegano jako defekt urody. Kojarzyły się z odmiennością i brzydotą. Dziś traktuje się je jako atut, coś co czyni nasza urodę bardziej wyjątkową. Przeważnie piegami mogą pochwalić się osoby o jasnej karnacji, włosach koloru blond i rudego. Ale to wcale nie oznacza, że brunetki i szatyni nie mogą mieć piegów. Zobacz, co decyduje o ich powstawaniu.

Czy piegi są dziedziczne?

Piegi można odziedziczyć po rodzicach. Bardzo rzadko dzieci od razu rodzą się z przebarwieniami skóry. Bezsprzecznie jednak mogą je dostać w genach. Przeprowadzone na bliźniakach badania dotyczące dziedziczenia piegów dowiodły, że jednojajowe rodzeństwo miało podobną liczbę piegów. U bliźniąt dwujajowych zauważono różnice w ilości przebarwień skóry. Nawet jeśli rodzice nie mają jasnej karnacji i blond włosów, ale mają piegi, bardzo prawdopodobne że ciemnowłosy potomek również je odziedziczy. 

Jak słońce wpływa na piegi?

Za powstawanie piegów odpowiedzialna jest melanina – im więcej tego pigmentu w skórze, tym więcej przebarwień na ciele. Promienie słoneczne przyśpieszają produkcję melaniny. Nos, okolice oczu, dekolt, ramiona – to części ciała narażone na działanie promieni UV. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o jasnej karnacji skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w sezonie letnim, może przyciemnić już istniejące piegi, a także przyśpieszyć powstawanie kolejnych. Na tak wrażliwą skórę zaleca się stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem UVA/UVB.

Źródło: medicinenet.com

Więcej: