Mobilna pizzeria. Czy polski wynalazek podbije świat?

Pizza w lesie, na plaży, a może na środku stoku narciarskiego? Dlaczego nie! Pierwszy mobilny piec do pizzy, autorstwa Edwarda Szurka, ma szanse podbić świat.

Mobilny piec do pizzy

Pan Edward na pomysł mobilnego pieca wpadł nie gdzie indziej, jak w... pizzerii. - Bardzo lubię pizzę i pomyślałem, dlaczego nie można zjeść tego przysmaku na przykład na plaży czy podczas imprezy w lesie - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim", Edward Szurek.

Mobilny piec do pizzy zbudowany został z cieżkiej ceramiki, która idealnie trzyma ciepło. Z wyglądu podobny jest do tradycyjnej, wojskowej kuchni polowej. Jednak, jak podkreśla Szurek, "piec zdecydowanie różni się od polowej kuchni".

 Jak wygląda mobilny piec do pizzy?

Do tej pory w warsztacie konstruktora powstały 3 piece do pizzy. Praca nad ich zbudowaniem, wbrew pozorom nie była łatwa. - Piec do pizzy umieściłem na przyczepce, dzięki czemu łatwiej jest go przemieszczać. Przez ponad pół roku pracowałem nad tym, aby ciężkie i kruche elementy ceramiczne nie uległy zniszczeniu- tłumaczy Szurek w rozmowie z "Dziennikiem".

Pierwszy zbudowany piec ważył prawie 2 tony. Dopiero po kilku przeróbkach udało się zbić jego wagę do 1320 kg. - Piec jest opalany drewnem, tak jak w klasycznej włoskiej pizzerii - chwali się pomysłowy konstruktor. - Aby uzyskać temperaturę roboczą 300 stopni Celsjusza, trzeba go rozgrzewać 2 godziny. Można wypiekać w nim aż 4 średnie pizze, a czas przygotowania wynosi 3 minuty - dodaje pan Edward.

Zamówienia z całego świata

O wynalazek mieszkańca Narybia (woj. lubelskie) pytają już zagraniczne firmy. - Podpisałem umowę z firmą, która zajmuje się marketingiem mojego wynalazku. O mobilne pizzerie pytają Francuzi, Włosi i Czesi. Koszt jednego pieca to ok. 20 tys. zł - mówi Edward Szurek.

Jednocześnie zapewnia, że nie ma na świecie drugiej takiej konstrukcji. - Mam na piec patent. Kosztował mnie 7 tys. zł i trzy lata czekania - powiedział wynalazca. 

źródło: Dziennik Wschodni

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca.

Więcej: