Podróże małe i duże, czyli gdzie Polacy jeżdżą najchętniej?

Twórcy raportu Travel Trends 2015 przyjrzeli się zwyczajom podróżniczym Polaków. Na podstawie zebranych danych ocenili m.in. dokąd latamy najchętniej, ile czasu spędzamy na wakacjach i gdzie przebywamy najdłużej.

Wszystkie rankingi i zestawienia przygotowano na podstawie informacji zebranych z wyszukiwarki Skyscanner. To właśnie pracownicy tej firmy przeglądają dane z całego roku, żeby przygotować raport na temat najważniejszych zwyczajów podróżniczych Polaków.

Do pracy czy na wakacje?

W takim razie, gdzie latamy najczęściej i najchętniej? Okazuje się, że na pierwszych trzech miejscach znajdziemy państwa, które Polacy znają dobrze i zdążyli je polubić. Są to: Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy.

Co ciekawe, na 4. miejscu znalazła się Polska, czyli loty krajowe. Na pozycji 5. uplasowały się Stany Zjednoczone.

Porównując zestawienie do wyników z roku 2014 możemy zauważyć, że zmiany nie są duże. W rankingu o trzy pozycje spadły Stany Zjednoczone, a miejscami zamieniły się Grecja i Portugalia. Do pierwszej trójki awansowały natomiast Włochy, a o jedną pozycję awansowała Hiszpania. Żaden kraj nie podbił jednak serc Polaków na tyle, by wedrzeć się do pierwszej dziesiątki, jeśli wcześniej w niej nie był.

Skyscanner udostępnił również bardziej szczegółowe dane, z których dowiadujemy się, które miasta są najbardziej popularne wśród Polaków. W pierwszej dziesiątce znalazły się:

Jak długo odpoczywają Polacy?

Z badania Skyscanner dowiadujemy się również, ile czasu Polacy spędzają na urlopach. Najczęściej trwają one dokładnie tydzień, choć niemniej popularny jest wypoczynek, który trwa trzy dni. Tak jak w zeszłym roku, można założyć, że w tym przypadku chodzi o tzw. city breaks.

Wskazuje na to popularność czterodniowych i dwudniowych urlopów, które uplasowały się odpowiednio na trzeciej i czwartej pozycji. Wielu z nas po prostu wykorzystuje weekendy na zwiedzanie albo przedłuża je o jeden dzień.

Dopiero na piątym miejscu znalazł się wypoczynek trwający czternaście dni. Można więc założyć, że Polacy wolą rozbijać swoje wakacje na krótsze podróże, ale zobaczyć więcej miejsc w ciągu roku.

Ciekawostką jest natomiast to, gdzie przebywamy najdłużej. Z raportu Travel Trends 2015 dowiadujemy się, że Polacy najwięcej czasu spędzają w Kanadzie, Australii oraz Stanach Zjednoczonych.

Radio ZET/MR

Więcej: