Idź z seniorem na obiad. Szlachetna akcja w Warszawie

Osoby starsze często są bardzo samotne. Dlatego powstała bardzo szlachetna akcja „Obiad”, która działa już w Płocku i rozkręca się na warszawskiej Sadybie. 

Inicjatorem w stolicy jest portal sadyba24.pl. Samotnym seniorom pomagać będą wolontariusze. W każdą niedzielę odwiedzą oni starsze osoby z posiłkiem ofiarowanym przez lokalną restaurację. Inicjator akcji czeka na zgłoszenia restauracji, wolontariuszy, koordynatorów akcji i samych seniorów. 

Wymagania wobec restauracji są poważne. Muszą one raz w tygodniu ofiarować minimum dwa obiady - jeden dla seniora, drugi dla wolontariusza. Poza tym, lokal przyłączając się do tej akcji, zobowiązuje się przekazywać posiłki aż do zakończenia spotkań.

"

Do tej pory zgłosiły się cztery restauracje z ośmiu istniejących na Sadybie. Napływa wiele zgłoszeń od wolontariuszy. Z całej Warszawy otrzymaliśmy ich aż około 400, a z samej Sadyby 30 - poinformował Andrzej Łokaj, wydawca portalu sadyba24.pl.  "

Okazało się, że do tej pory, restauracje z Sadyby są w stanie przygotować aż 16 podwójnych zestawów obiadowych. 

Za „połączenie” wolontariuszy i restauracji odpowiadać będą koordynatorzy akcji. Poza tym, ich zadaniem będzie rekrutacja seniorów oraz wolontariuszy i dobranie ich w pary. Obecnie inicjator akcji skupia się na znalezieniu właśnie koordynatorów. Następnym krokiem będą seniorzy. 

"

Informacje o naborze będą na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że młodsi mieszkańcy Sadyby przekażą seniorom informacje o rekrutacji. Nasze osiedle jest niewielkie, liczy tylko 6,5 tys. mieszkańców. Jednym słowem, seniorzy będą się rekrutować dzięki lokalnej społeczności - powiedział Łokaj.  "

Zgłoszenia napływają z całej dzielnicy, więc jest szansa, że akcja „Obiad” byłaby fajną inicjatywą w innych częściach stolicy. 

W Płocku do akcji zgłosiło się 15 samotnych seniorów. 

Seniorzy mogą również korzystać z pomocy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku między innymi i dla nich zbierała pieniądze.

Radio ZET/MB

Więcej: