Jest nowa data premiery filmu „Smoleńsk". I nowy zwiastun

Film „Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego trafi do kin 9 września – informuje Polska Agencja Prasowa. Produkcja głośnego obrazu weszła w końcowy etap realizacji; ostatnie efekty specjalne zostaną ukończone w sierpniu – wyjaśnił dystrybutor filmu Kino Świat.

Premiera kinowa filmu fabularnego „Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego została przesunięta. Trudno zliczyć, ile razy przesuwano już datę pierwszej projekcji filmu o katastrofie, która wstrząsnęła całą Polską. Ostatnią miał być 15 kwietnia, teraz dystrybutor podał nowy termin – 9 września. Czy będzie to już ostateczny termin?

Film „Smoleńsk" przedstawia historię katastrofy rządowego samolotu Tu-154M, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Fabuła koncentruje się wokół fikcyjnej postaci dziennikarki Niny, która prowadzi własne śledztwo w sprawie katastrofy. Autorami scenariusza są Marcin Wolski, Maciej Pawlicki, Tomasz Łysiak oraz Antoni Krauze, który jest także reżyserem obrazu.

W rolę Niny wcieliła się Beata Fido. Prezydenta zagrał Lech Łotocki, a Marię Kaczyńską – Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie filmu są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra oraz Andrzej Mastalerz. 

Za zdjęcia do filmu, realizowane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

– Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Reżyser „Smoleńska" ma w dorobku m.in. nagradzany film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 roku.

Daty realizacji zdjęć do „Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 roku w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć – w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 roku.

Zobacz nowy zwiastun filmu:

Radio ZET/PAP/SI