Jak przygotować się do wakacji marzeń? Rady Michała Cessanisa

Marzysz o wakacjach na drugim końcu świata? Nie wiesz, od czego rozpocząć plany o dalekiej podróży? Michał Cessanis podpowiada, jak tanim kosztem przeżyć niezwykłą letnią przygodę na obcym kontynencie. 

Michał Cessanis to podróżnik i dziennikarz National Geographic Traveler. Podczas swoich wyjazdów odwiedził prawie wszystkie kontynenty. Szczególnie chętnie powraca do Azji, którą ceni za wyśmienitą kuchnię. Jako doświadczony turysta radzi, na co zwrócić największą uwagę przed podróżą i w jej trakcie.

Couchsurfing - darmowe wakacje

Osoby, które nie mają pieniędzy na wakacje, nie muszą rezygnować z urlopu w dalekich stronach. Michał Cessanis poleca skorzystanie z oferty couchsurfingu, która dosłownie oznacza "spanie na kanapie u kogoś". Tę formę noclegu można odnaleźć na wielu turystycznych portalach internetowych. Couchsurfing jest bezpłatną metodą na nocleg u mieszkańców danego miejsca w obcym kraju. Działa według jednej zasady: Jeśli ktoś przyjmuje mnie u siebie, jestem zobowiązany zaprosić go do Polski i odpowiednio ugościć. To jest jedyna zapłata.

Jak znaleźć tani bilet lotniczy?

Jeśli obawiamy się couchsurfingu, powinniśmy poszukać taniego biletu lotniczego. Nie warto przepłacać, ponieważ często w promocji możemy trafić na lot nawet za pół ceny. Michał Cessanis radzi, by nocą szukać tanich biletów na stronach przewoźników, ponieważ przestawienie czasu w niektórych rejonach geograficznych powoduje, że promocje mogą pojawić się o różnych godzinach. Dobrym sposobem jest zaznaczenie na portalu innego miejsca, w którym aktualnie szukamy biletu, bo ceny za niektóre loty zależą od położenia geograficznego. Może okazać się, że bilet z Polski wyszukiwany w Polsce jest droższy od tego, który także dotyczy wylotu z naszego kraju, ale zamawiany jest z japońskiej wersji strony.

Dziennikarz National Geographic Traveler zdradza, dokąd udało mu się pojechać za pół ceny.

- - : - - / - - : - -

Jedzenie z budek ulicznych

Wiele turystów z rezerwą spogląda na zagraniczne budki uliczne oferujące "szybkie" jedzenie. Tymczasem takie miejsca w Chinach, Wietnamie czy Ameryce Południowej gwarantują tanie i świeże jedzenie. Podróżnik podkreśla, że w przeciwieństwie do licznych restauracji - w budkach nie znajdziemy mrożonek czy produktów z poprzedniego dnia. Jest tam stały ruch, więc dania nie mogą być nieświeże. Turyści zatem powinni jeść to, co miejscowi - wtedy mają pewność, że dania są sprawdzone.

Ulubione chińskie przekąski Michała Cessanisa są naprawdę bardzo tanie!

- - : - - / - - : - -

Hotel czy pokój u miejscowych?

Ważną kwestią przy planowaniu wakacji jest wybór odpowiedniego zakwaterowania. Doświadczony podróżnik poleca wynajęcie pokoju u miejscowych - nie tylko ze względu na niskie koszty. Choć warunki mieszkalne często odstają od hotelowych standardów, to warto je wybrać ze względu na bliższy kontakt z codziennym życiem mieszkańców danego regionu.

- - : - - / - - : - -

Tani nocleg nie musi zatem oznaczać złych warunków mieszkalnych, a tym samym nieudanych wakacji.

Więcej: