Zespół U2 ukradł piosenkę? Za ten utwór mogą zapłacić miliony

Bono i jego zespół ukradli piosenkę? Grupa właśnie została pozwana na 5 milionów dolarów za utwór z krążka "Achtung Baby", wydanego w 1991 roku. Słychać podobieństwo?

Brytyjski piosenkarz i gitarzysta Paul Rose twierdzi, że grupa U2 usłyszała jego piosenkę w 1989 roku. Brytyjczyk złożył swoje demo w wytwórni Island Records i to właśnie tam z tym utworem, zatytułowanym Nae Slappin, zespół miał zetknąć się po raz pierwszy. Podobno grupa podsłuchała kawałek przez ścianę. Rose jest przekonany, że Bono i jego ekipa mocno "zainspirowali się" tym utworem i po prostu ukradli wiele z jego elementów. A o jaki kawałek U2 chodzi? Mowa o "The Fly". Obydwa prezentujemy Wam poniżej - do porównania. Rzeczywiście, podobieństwo jest wyraźne. Sprawdźcie sami.

Wersja U2:

A tu Paul Rose:

Pozew przeciw U2 wpłynął do sądu federalnego na Manhattanie. Można w nim przeczytać m.in., że zespół U2 święcił tryumfy w latach 80., ale po zakończeniu tej wielkiej epoki, wyraźnie widział potrzebę ożywienia i zmiany swojej twórczości. Prawnicy Brytyjczyka przyznają, że Rose nie zdecydował się dotąd pozwać U2, bo obawiał się, że to zniszczy jego karierę. Złośliwi skomentować mogą, że najwyraźniej dziś z jego karierą jest na tyle źle, by przypomniał o sobie pozywając Bono i jego ekipę.

Czy rzeczywiście jeden z najbardziej znanych zespołów świata ukradł czyjąś piosenkę? Jak na ironię, mowa przecież o utworze, w którym padają słowa "Każdy artysta jest kanibalem, każdy poeta złodziejem". Jaką decyzję podejmie sąd i czy dojdzie do rozprawy? Jak do tej pory grupa Bono nie wydała jeszcze oświadczenia w sprawie pozwu.

Słychać, że to plagiat?

RadioZET.pl/AS

Więcej: