FDA wycofuje tluszcze trans

Amerykańska agencja ds. żywności i leków uznała, że przemysłowe nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans są niezdrowe. Dlatego też będą stopniowo wycofywane. Za trzy lata między innymi margaryna całkowicie zniknie ze sklepowych półek. Wprowadzenie zakazu będzie według FDA miało wpływ na zmniejszenie śmiertelności z powodu ataków serca. 

Jak oni czytają... bajki?! Najpiękniejsze opowieści z całego świata w wykonaniu polskich Gwiazd. Kup, czytaj, słuchaj i pomagaj z Fundacją Radia ZET!

Amerykanie kochają tłuszcze trans, zawarte w wielu popularnych produktach. Agencja ds. żywności i leków (FDA) uznaje to za spore zagrożenie. Tłuszcze trans są bowiem bardzo niezdrowe. Przyczyniają się do wielu chorób w tym cukrzycy, podnoszą poziom "złego" cholesterolu, zwiększają ryzyko występowania nowotworów.

Producenci będą musieli się podporządkować

Od tej pory tłuszcze trans będą powoli znikały z Ameryki. Na zaprzestanie ich stosowania producenci będą mieli trzy lata.  Wprowadzenie zakazu będzie według FDA miało wpływ na zmniejszenie śmiertelności z powodu ataków serca. 

Co to są tłuszcze trans?

Tłuszcze trans to izomery powstałe w wyniku częściowego uwodornienia, czyli utwardzania olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania zmienia ich właściwości.

Uwodornienie zwiększa trwałość olejów roślinnych, dlatego też w tej przetworzonej postaci tłuszcze trans stosowane są dla przedłużenia czasu przechowywania produktów oraz w produkcji wyrobów piekarniczych, jak krakersy, ciasta, ciastka czy herbatniki.

Koniec z frytkami?

Spożycie tłuszczów typu trans wzrosło w latach 70., kiedy popularność zdobyły margaryny. Do popularnych produktów zawierających niezdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans należą również frytki, gdyż tłuszcze trans mogą powstawać także w wyniku ogrzewania lub smażenia olejów w wysokiej temperaturze, zwłaszcza gdy tłuszcze są używane wielokrotnie.

Nie warto jednak panicznie bać się margaryny, bo przeciętna zawartość izomerów trans w produktach, które widzimy na półkach, nie przekracza 1 proc.

Jakie tłuszcze powinniśmy jeść?

Nie jest prawdą, że wszystkie tłuszcze są dla nas złe. Tłuszcze nienasycone są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, pomagając nam walczyć z chorobami i obniżając poziom "złego cholesterolu".

Źródło: PAP/klm/mc

Więcej: