Korzystamy z nich częściej niż myślimy. Ile czasu zabierają nam smartfony?

Badania Common Sense Media wykazały, że przeciętny nastolatek spędza przed ekranem urządzenia mobilnego aż 6 godzin i 40 minut dziennie. Uzależnione od technologii są coraz częściej także osoby dorosłe.

Brytyjscy psychologowie przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że przeciętny użytkownik smartfona korzysta z urządzenia mobilnego znacznie częściej niż twierdzi. W badaniu wzięło udział 23 ochotników w wieku 18-33 lat, którzy dostali smartfony ze specjalną aplikacją rejestrującą wszystkie działania na urządzeniach.

Naukowcy porównali ilość czasu, jaką badani myśleli, że poświęcają na korzystanie ze smartfonów z rzeczywistym czasem użytkowania. Autentyczna liczba godzin jest aż dwukrotnie większa niż szacowana przez badanych.

To sygnał, że coraz częściej uzależniamy się od urządzeń mobilnych, które sprawiają, że tracimy poczucie czasu.

Jak smartfony wpływają na zdrowie?

Chociaż urządzenia mobilne zdecydowanie ułatwiają życie, to niestety nadmierne korzystanie z technologii negatywnie wpływa na zdrowie. Wpatrywanie się w ekran smarfona czy laptopa podrażnia wzrok i powoduje bezsenność. Pochylanie się nad wyświetlaczem przyczynia się także do bólu karku i kręgosłupa.

Zbyt częste korzystanie ze smartfonów może doprowadzić do zapalenia ścięgien, a nawet zespołu urazowego nadgarstka. Wiele osób ma także tak zwany syndrom wibrującego telefonu, czyli ciągłe, wyimaginowane uczucie, że jego telefon wibruje w torbie lub w kieszeni. 

Niepokojący jest także fakt, że ludzie coraz częściej cierpią na nomophobię, czyli paniczny strach przed życiem bez telefonu. Statystyki przeprowadzone na 1000 Brytyjczykach wykazały, że tę przypadłość ma aż 66 proc. ankietowanych. 

Radio ZET/PAP/Lancaster/KM

Więcej: