Nie tylko malaria... 5 niebezpiecznych chorób tropikalnych

Leptospiroza, cholera, żółta febra czy ślepota rzeczna to tylko niektóre śmiertelne choroby tropikalne, które mogą stać się niechcianą „pamiątką” z wakacji. Zagrożenie pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy postanawiamy wybrać się w bardziej odległe, egzotyczne zakątki świata. 

Wyjeżdżając na wymarzone wakacje nawet nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie czekają nas w podróży. Europejczycy przyzwyczajeni bardziej do chorób cywilizacyjnych niż tropikalnych, bagatelizują problem.

Jednak wraz ze wzrostem poziomu życia, wyjeżdżamy do bardziej egzotycznych krajów, gdzie czyha na nas duże niebezpieczeństwo, jakimi są choroby tropikalne.

5. Żółta febra

Jest to prawdopodobnie najgroźniejsza choroba tropikalna, na którą nie ma lekarstwa (są jedynie szczepionki). Wirus żółtej febry przenoszony jest przede wszystkim przez komary i bardzo często występuje zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej.

Choroba postępuje niezwykle gwałtownie i szybko. Objawami zakażenia są silne dreszcze, bóle mięśni i głowy, utrata apetytu oraz nudności i wymioty. Najbardziej efektywną metodą zapobiegania tej choroby są szczepionki, które należy wykonać najpóźniej na 10 dni przed planowaną podróżą.

4. Leptospiroza

Jest to choroba zakaźna wywołana przez zwierzęta. Człowiek może się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt na przykład z odchodami zwierzęcymi, w których zawarte są mikroorganizmy wywołujące tę chorobę.

Bakterie mogą bardzo łatwo się dostać do ludzkiego organizmu poprzez kąpieli w wodzie bądź spożywania skażonej wody. Choroba może pozostać uśpiona nawet do czterech tygodni. Objawia się gwałtownymi dreszczami i bardzo wysoką gorączką. Bakterie atakują przede wszystkim opony mózgowe i uszkadzają układ krzepnięcia krwi. Bez natychmiastowego leczenia człowiek może umrzeć.

3. Cholera

Przez niektórych nazywana również „azjatycką cholerą”. Choroba wywołana jest przez bakterię Vibrio cholerae. Człowiek może się nią zarazić poprzez spożywanie skażonej wody lub pokarmów  Cholera jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się chorób.

Jej objawem jest ostra biegunka, która zdrowego człowieka może doprowadzić do stanu agonalnego w ciągu godziny od zakażenia, a do śmierci w ciągu 2-3 godzin. Cholera występuje szczególnie w południowo-wchodnich rejonach Azji.

2. Ślepota rzeczna

Ta śmiertelna choroba występuje głównie w odległych wioskach afrykańskich. Przyczyną zakażenia jest ugryzienie czarnej muchy, która wprowadza do ludzkiego ciała pasożyta. Głównymi objawami ślepoty rzecznej są swędząca wysypka oraz poważne uszkodzenia wzroku (stąd nazwa choroby).

Najlepszą metodą na uniknięcie tej choroby jest ochrona przed owadami. Po zakażeniu, w skrajnych przypadkach potrzebne jest operacyjne usunięcie dorosłych robaków z ciała człowiek.

1. Leiszmanioza

To niezwykle groźna choroba pasożytnicza, zwana także kala-azar. Leiszmaniozę przenoszą moskity. Owad pobiera pasożyta wraz z zassaną krwią, a następnie wprowadza go do naczyń krwionośnych człowieka.

Choroba objawia się między innymi długotrwałą gorączką, spadkiem masy ciała, nudnościami czy obrzękami ciała. Charakterystyczne jest również duże zwiększenie objętości śledziony. Leiszmanioza występuje głównie w Bangladeszu, Indiach, Sudanie i Brazylii. 

Więcej: