Warszawa nocą. Astronauci zrobili piękne zdjęcia stolicy z kosmosu

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali piękne fotografie stolicy nocą. Zdjęcia zrobiono na prośbę naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Mają one pomóc w badaniu zanieczyszczenia świetlnego w polskich miastach.

Wszystkie zdjęcia zrobione zostały w nocy z 8 na 9 października 2015 roku. Stacja przelatywała wtedy nad Polską, kierując się na Białoruś i Ukrainę. Astronautom udało się wykonać ponad 30 pięknych zdjęć polskiej stolicy z wysokości 400 km nad powierzchnią planety.

Astronauci nie musieli wykorzystywać zaawansowanego sprzętu, żeby zrobić kilka profesjonalnych ujęć. Wystarczyła im lustrzanka cyfrowa z 400-milimetrowym teleobiektywem, której używają setki zawodowych fotoreporterów. Dzięki niej na zdjęciach możemy dostrzec nawet osiedlowe ulice.

Na zdjęciach bez problemu można dostrzec Stadion Narodowy, obwodnicę miasta, centra handlowe oraz ciemny pas Wisły, na którym wyraźnie odznaczają się mosty.

Ciemne punkty to przede wszystkim parki, ogródki działkowe oraz lasy miejskie. Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych zwracają też uwagę na Lotnisko Chopina, które składa się z zarówno miejsc bardzo ciemnych (pasy startowe), jak i niesamowicie jasnych (to dzięki silnym lampom, których używa się do oświetlenia płyt postojowych samolotów). To właśnie oświetlenie na lotniskach jest w wielu miastach najjaśniejsze.

- Każdy świecący punkt na zdjęciu wskazuje źródło światła, które skierowane jest nie tylko na chodnik czy ulicę, ale również w jakimś stopniu w górę, w niebo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w niektórych miastach nawet połowa światła z oświetlenia publicznego jest emitowana prosto w kosmos - powiedział dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań kosmicznych PAN.

Światło, które trafia w atmosferę jest przez nią rozpraszane. To prowadzi do powstania łuny miejskiej, która jest jednym z objawów zanieczyszczenia świetlnego Warszawy. Sprawia ona, że nocne niebo nad miastem jest jasne.

- W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływanych lub intensyfikowanych przez nadmiar światła nocą, w tym zanieczyszczenie światłem - podkreślił polski ekspert.

Zdjęcia programu Apollo

NASA zarzuca ostatnio internet zdjęciami ze swoich misji. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zaktualizowała nawet swoje konto na portalu Flickr. Amerykańska agencja dodała tam ponad 8 tysięcy zdjęć zrobionych między 1969 a 1972 rokiem. Ich autorami są astronauci, którzy w tym czasie wzięli udział w misjach Apollo.

To jednak nie jedyna niespodzianka od NASA. Parę tygodni temu, amerykańska agencja ogłosiła, że pracuje nad własnym kanałem. Obejrzymy na nim archiwalne nagrania i streaming prosto z baz kosmicznych. Kanał ma rozpocząć nadawanie 1 listopada 2015 roku.

Na początku oferta dostępna będzie jedynie dla użytkowników smartfonów i tabletów. Z czasem ma pojawić się również możliwość oglądania programów emitowanych przez NASA za pomocą telewizora.

Radio ZET/ MR

Więcej: