7 pomysłów na dekoracje i smakołyki wielkanocne

Choć trudno przewidzieć pogodę na tegoroczne Święta Wielkanocne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu zadbać o prawdziwie wiosenną atmosferę.Dzięki naszym pomysłom Wasze tegoroczne Święta mogą być kolorowe i smaczne jak nigdy dotąd!

Wielkanoc bezsprzecznie kojarzy się z wiosennymi kolorami, których nie powinno zabraknąć ani w dekoracjach świątecznych, ani na świątecznym stole.

1. Pisanki

Jajka są symbolem Wielkanocy, dlatego warto je wykorzystać w każdy możliwy sposób. W celach dekoracyjnych można zaskoczyć domowników i gości oryginalnymi pisankami, ozdobionymi np. włóczką, sznurkiem, tkaniną, koronką, techniką decoupage, wstążkami bądź innymi nieoczywistymi materiałami. Do dekorowania jajek wielkanocnych warto zaangażować dzieci, gdyż to one często mają lepsze pomysły od dorosłych. Kolorowe pisanki zrobione na gotowanych jajkach można umieścić w stroiku, zaś pisanki z wydmuszek powiesić np. w oknie.

2. Zajączki, baranki i kurczaki z papieru

Figurki typowo wielkanocnych zwierzątek można kupić i włożyć do stroika, lecz dużo ciekawiej będzie się prezentowała dekoracja z papieru. W tym celu należy zaopatrzyć się w kolorowe duże arkusze papieru i brystolu, z których można wyciąć postacie zajączka, baranka lub kurczaczka i po dodaniu kilku ozdób umieścić je w zrobionej wcześniej papierowej okrągłej podstawce. Takie figurki można postawić na stole lub na półkach, zaś bez podstawki przyczepić do ściany lub firanki.

3. Wiosenne rośliny

W Święta warto wstawić do wazonów żółte gałązki forsycji, bazie lub żonkile, zaś na stole pięknie będą wyglądać miniaturowe doniczki z bratkami lub koszyczki z zieloną rzeżuchą.

4. Wielkanocne przystawki

Obowiązkowe jajka można podać w różnej postaci. Efektowne i smaczne są jajka ugotowane na twardo faszerowane np. podsmażonymi pieczarkami, pastą rybną, pastą z awokado lub po prostu żółtkami rozgniecionymi ze szczypiorkiem i majonezem. Poza tym można przyrządzić mini galaretki z kolorowymi warzywami, terrinę z łososia, jajka w skorupkach, sałatkę ze świeżych lub ugotowanych warzyw, a także koreczki z warzyw.

5. Wielkanocne śniadanie

Na uroczyste śniadanie świąteczne warto kupić zestaw dobrych wędlin, wśród których nie powinno zabraknąć szynki i kiełbasy swojskiej. Samodzielnie zrobiony pasztet z wielu gatunku mięs oraz pieczony schab także powinien znaleźć się na świątecznym stole. Do tego tradycyjnie powinno podać się domowej roboty chrzan. Poza tym wielkanocne śniadanie nie może obyć się bez jajek i zielonych dodatków w postaci sałaty, szczypiorku i rzeżuchy.

6. Potrawy na ciepło

Tradycyjnie w polskich domach podaje się podczas Świąt Wielkanocnych barszcz biały lub żurek na kiełbasie (można go efektownie podać w chlebie), pieczoną białą kiełbasę (wyśmienicie smakuje upieczona w piwie z dodatkiem cebuli) oraz pieczeń mięsną np. ze schabu. Do takiej ilości mięsa warto dla równowagi przygotować sałatkę ze świeżych warzyw z lekkim dressingiem.

7. Wielkanocne słodkości

Słodkie smakołyki, które zawsze smakują polskim rodzinom w Wielkanoc to przede wszystkim mazurek, babka drożdżowa, pascha i sernik. Można je zrobić z tradycyjnych przepisów przekazanych przez mamę lub babcię, albo skorzystać z pomysłowych wariacji na ich temat. Dla najbliższych możemy również przygotować słodkie wielkanocne prezenty.

Nie przegapcie wielkanocnych promocji w sklepach internetowych, takich jak: Home&You, Dekoria czy OleOle na Radio Zet.

Radio ZET/SJ

Więcej: