Wydrukował całą Wikipedię. Teraz chce ją sprzedać

Coraz rzadziej sięgamy do papierowych wydań encyklopedii. W dzisiejszych czasach prawie wszystko znajdziemy w globalnej sieci. Amerykański artysta Michael Mandiberg postanowił to zmienić i wydrukował… wszystkie artykuły z Wikipedii. Teraz zamierza je sprzedać.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że działanie Mandiberga, to nic innego jak marnotrawstwo papieru. Nowojorski artysta wydrukował dokładnie 11 594 743 artykułów, które dostępne były w angielskiej wersji Wikipedii.

Jednak nowojorski artysta chciał uzmysłowić odbiorcom, jak wiele informacji można pomieścić w jednym petabajcie (1 milion gigabajtów) danych, bo właśnie tyle zajmuje Wikipedia.

Amerykanin wydrukował Wikipedię

Cały proces zajął Mandinbergowi 25 dni. Artysta posegregował, a następnie oprawił całość w książki. Łącznie Amerykaninowi udało się stworzyć 7473 tomy. – Książki są bardzo użyteczne. Bardzo mi przykro, że ludzie coraz częściej odkładają je w kąt – przyznał Michael Mandiberg.

Artysta umieścił wszystkie tomy w nowojorskiej galerii Denny Gallery na Manhattanie. Dzięki temu ma nadzieję, że odwiedzający spojrzą na książki nieco inaczej niż dotychczas. – Wszyscy zapewne zdajemy sobie sprawę, że milion gigabajtów to dużo. Ja postanowiłem pokazać jak bardzo – tłumaczy artysta.

Co ciekawe, każdy może stać się posiadaczem drukowanej wersji Wikipedii. Artysta wystawił bowiem swoje dzieło na sprzedaż. Całość kosztuje bagatela pół miliona dolarów. Jeśli jednak ktoś nie chce kupić od razu wszystkich tomów, można nabyć je pojedynczo. Koszt jednej książki, to 80 dolarów.  

Źródło:DailyMail/Humanmagazine

Więcej: