Polski profesor będzie decydował o losach Wikipedii

Prof. Dariusz Jemielniak został członkiem Wikimedia Foundation Board of Trustees - ciała nadzorczego fundacji odpowiadającej m.in. za zarządzanie budżetem organizacji oraz ustalanie strategii rozwoju Wikipedii. 

Jemielniak to profesor zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego i aktywista ruchu Wikipedia, który 5 czerwca został członkiem kilkunastoosobowej rady, sprawującej nadzór nad funkcjonowaniem Wikimedia Foundation.

Profesor od wielu lat jest aktywnym członkiem ruchu Wikipedii, poświęcił nawet tej encyklopedii swoją ostatnią publikację. Działania prof. Jemielniaka są też doceniane w Polsce, jest m.in. tegorocznym finalistą plebiscytu "Polacy z werwą".

Polak decyduje o losach Wikipedii

- Dzięki zasiadaniu w radzie, będę mógł współdecydować o losach Wikipedii, która jest dziś największą internetową encyklopedią na świecie. Wikimedia Foundation Board of Trustees ma duży udział m.in. w projektowaniu długoletniej strategii rozwoju Wikipedii, wyznaczaniu kierownika fundacji i zarządzaniu budżetem fundacji, która rocznie ma do swojej dyspozycji kilkadziesiąt milionów dolarów - mówi prof. Dariusz Jemielniak.

Prof. Jemielniak zaznaczył, że zamierza zająć się polityką reakcji wobec nieprzyjemnych zachowań, których dopuszczają się niektórzy użytkownicy Wikipedii. Badacz chce zrobić wszystko, żeby swoje podejście do Wikipedii zmienił też świat akademicki. Mało jego członków ma do niej szacunek jako do źródła informacji.

- Chcę doprowadzić do tego, by wyposażono Wikipedię w proste narzędzie, umożliwiające jej użytkownikom informowanie administratorów o występowaniu nieprzyjemnych zachowań tzw. mowy nienawiści - opisuje swoje cele Jemielniak.

- Wikipedia jest także ogromną szansą dla środowiska naukowego i sektora edukacji. Przygotowanie przez studentów prac zaliczeniowych w formie opracowania hasła w Wikipedii byłoby świetnym sprawdzianem ich umiejętności i warsztatu. Co więcej, dzięki aktywnej społeczności Wikipedii, weryfikacja takiej pracy byłaby wręcz natychmiastowa - dodaje profesor.

Dariusz Jemielniak jest profesorem zarządzania i antropologiem organizacji. Polska Wikipedia była tematem jego książki, która wyszła nakładem Stanford University Press. Profesor jest też członkiem Komitetu Socjologii PAN i Komitetu Nauk o Organizacji i Zarządzaniu PAN. Odbywał staże na Harvardzie, Berkeley, Cornell i MIT.

Źródło: PAP

Więcej: