Zmiana czasu 2017: kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?

Nadchodzi ten dzień w roku, kiedy znów trzeba będzie przestawić zegarek. Pierwsza zamiana czasu w 2017 - z zimowego na letni - już w ostatni weekend marca. O której dokładnie zmiana czasu i w którą stronę przestawiamy wskazówkę?

O potrzebie wprowadzenia zmian czasu mówił już Benjamin Franklin, jednak po raz pierwszy czas letni wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Od tamtej pory pomysł ten przyjęty został w wielu innych krajach - także w Polsce. Zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy były u nas wprowadzane i odwoływane kilkakrotnie. Za każdym razem obowiązywały przez kilka lat, a potem wracano do jednego, stałego czasu. Dopiero od 1983 roku zmiany czasu funkcjonują nieprzerwanie. Zwyczajowo czas zimowy wprowadzany jest w październiku, natomiast letni w marcu, jednak przez wiele lat nie było sztywnych dat, a to, kiedy przestawiamy zegarki, ogłaszane było w Monitorze Polskim. Być może z tego powodu wciąż nie możemy przywyknąć do tych "podróży w czasie" i nie pamiętamy dat zmiany czasu. Jeśli nie wiecie, kiedy jst kolejna zmiana czasu, to przypominamy Wam o tym poniżej.

Kiedy zmieniamy czas na letni w 2017?

Zmiana czasu na letni wypada w ostatni weekend marca - dokładnie w nocy z soboty na niedzielę 25/26 marca. Punktualnie o godzinie 2.00 należy przestawić zegarek o godzinę do przodu - czyli na 3.00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej, jednak wcześniej będzie się robić widno i dzień trwać będzie dłużej.

Czas letni 2017 - do kiedy obowiązuje?

Kolejna zmiana czasu –  na zimowy - w 2017 roku nastąpi w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października.

RadioZET.pl/SA

Zegarki męskie chronologiczne - z czym i jak je nosić?

Więcej: