Azory – najbardziej zielone miejsce na świecie!

Azory, czyli archipelag dziewięciu wysp portugalskich położonych na Oceanie Atlantyckim, to wyjątkowe miejsce. Już dwukrotnie właśnie tym wulkanicznym wyspom przyznano nagrodę Platinum Quality Coast Award za najpiękniejsze linie brzegowe, stan wód morskich oraz rozwój turystyki ekologicznej. Poznaj sekrety zielonych Azorów!

Miejsce zachwyca dzikim i dziewiczym światem fauny i flory, a także wspaniałymi widokami na panoramę malowniczych jezior położonych w kraterach urwisk skalnych i małych miasteczek. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odkryć uroków Azorów, zabukujcie bilety, korzystając z Tanich Lotów na Azory.

Flores – wyspa tysiąca barw

Flores to jedna z dwóch wysp należących do zachodniej grupy archipelagu, a jej brzeg wyznacza zachodnią granicę Europy. Wyspę zdobią wspaniałe jeziora, powstałe w kraterach nieczynnych wulkanów. Na Flores znajdziecie malownicze wąwozy i wzgórza porośnięte roślinami.

Niesamowitą atrakcją Flores jest Rocha dos Bordoes – genialna kompozycja skał bazaltowych stojących obok siebie w ciasnym rzędzie kolumn. Skały bazaltowe mają to do siebie, że w ciągu dnia potrafią zmieniać barwy. W zależności od pogody i pory dnia mogą przybierać kolory od żółtego do odcieni brązu, nierzadko także od szarości do fioletów. Ponadto wyspa skąpana jest w przepięknych barwnych kwiatach – rośnie tutaj całe morze różowych azalii i hortensji.

Corvo – czarna wyspa

Corvo to druga wyspa z grupy zachodniej archipelagu, kilkukrotnie mniejsza od Flores, choć to wcale nie oznacza, że ma mniej atrakcji. Północno-wschodnia część wybrzeża jest pełna stromych klifów, które sięgają nawet stu metrów wysokości. Wyspa stała się domem dla mnóstwa gatunków ptaków, także egzotycznych. Na Corvo dominuje kolor czarny: czarne mury, czarne budowle, a zwłaszcza szopy zbudowane z bazaltu. Nie ma tu zbyt wiele drzew i zieleni, są za to długowieczne cedry i jałowce. Szczególnie rzuca się w oczy wysoki na ponad 700 metrów krater porośnięty mchem. Krajobraz przypomina inną planetę.

Faial – największa wyspa na archipelagu

Faial należy do grupy wysp centralnych i jako jedna z największych na całym archipelagu oferuje sporo ciekawych atrakcji. Jej symbolem jest gigantyczny krater, po brzegi wypełniony bujną roślinnością, drzewami i pięknymi hortensjami, a w jego centralnej części odcieniami błękitu i niebieskiego mienią się wody jeziora. Faial jest pełna fantastycznych punktów widokowych, z których roztaczają się panoramy na wody Atlantyku oraz sąsiednie wyspy jak São Jorge i Pico oraz Graciosa. Warto wspiąć się na wulkan Capelinhos, na którego szczycie czeka każdego niemałe zdziwienie, ponieważ z krainy zieleni i kolorowych barw, wkracza się w strefę cieni. To pozostałości po wybuchu wulkanu podwodnego z 1958 roku. Jednak co najważniejsze, na Faial znajduje się ważny punkt, z którego wypatruje się wieloryby oraz wyrusza na nurkowanie z delfinami, a pewność, że je spotkacie na swojej drodze jest niemal stuprocentowa.

Pico – najwyższy szczyt Portugalii

 Pico w niemal w całości została wulkan o tej samej nazwie, który jednocześnie jest najwyższym szczytem Portugalii, i sięga aż 2351 metrów wysokości. Jest tak ogromny, że przyćmiewa pozostałą, zieloną część wyspy. Można tu zobaczyć niesamowite pola lawowe. Jest w tej górze coś tak urzekającego – wielu śmiałków podejmuje się podjeść pod potężny Pico. Już na wysokości 1000 metrów można podziwiać fenomenalne krajobrazy na okolicę wyspy oraz sąsiednie São Jorge i Faial, za to wejście na sam szczyt potrafi dostarczyć prawdziwej satysfakcji. Z wierzchołka wulkanu rozpościerają się niewyobrażalne, zapierające dech w piersi widoki na wody Atlantyku oraz na położone w oddali wyspy archipelagu Azorów.

Sao Jorge – Wyspa Smok

Sao Jorge, czyli w tłumaczeniu Wyspa Smok, powstała w wyniku serii następujących po sobie erupcji wulkanicznych. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, który podobno przypomina grzbiet śpiącego smoka: ma podłużny kształt, a w jej centralnej części mieści się wysoka i wąska góra, zaś wybrzeża to po części strome klify, urywające się nad brzegiem morza lub na niewielkim zielonym osuwisku powstałym w wyniku trzęsienia ziemi (tzw. fajas). Szczególnie popularne atrakcje na wyspie to sporty wodne, takie jak: żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie czy wędkarstwo, ale też trekking, wspinaczka czy kolarstwo górskie. Na tych, którzy kochają wyprawy do jaskiń czekają miejsca jak Gruta da Beira czy Gruta do Leão.

Graciosa – urocza wyspa Azorów

Graciosa to jedna z mniejszych wysp Azorów, jednak o niezwykłej urodzie. To wyspa łagodnych wzgórz, białych domków i pastwisk. Jej największy szczyt Pico Timao wznosi się na wysokość nieco ponad 400 metrów. Jako rezerwat biosfery został on nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przejściu interesującej, tajemniczej jaskini Furna da Encantada można podziwiać niezwyczajne panoramy – Waszym oczom ukaże się zapierający dech w piersi widok na krater Caldeira i zielone lasy rodem z Parku Jurajskiego.

Terceira – wyspa pełna wrażeń

Jako druga co do wielkości wyspa na Azorach Terceira oferuje tak wiele atrakcji, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W krajobraz wplatają się malownicze wulkaniczne jeziora, tajemnicze jaskinie oraz mnóstwo kolorowych kwiatów, które razem tworzą niebanalną naturalną kompozycję. Po aktywności wulkanów pozostały niezwykłe ślady, jak choćby fantastyczny komin wulkaniczny Algar do Carvão. Ogromne wrażenie potrafi wywrzeć także Gruta do Natal, jaskinia powstała z zastygłej lawy. Jej ściany mienią się różnymi barwami, tworząc wyjątkowy obraz. Warto wdrapać się na Monte Brasil, czyli wzgórze starego wulkanu, którego podnóże znajduje się w wodzie, a ze szczytu którego roztacza się widok na wyspę i jej walory jak zielone pastwiska, kolorowe hortensje czy lasy. Na Terceira świetnie odnajdą się miłośnicy sportów ekstremalnych jak paralotniarstwo, sportów wodnych oraz wspinaczki i trekkingu. Zrelaksują się tu także miłośnicy rybołówstwa morskiego oraz zwykłego wędkarstwa.

Sao Miguel – źródła geotermalne na zielonej wyspie

Sao Miguel to największa wyspa archipelagu, na której mieszka ponad połowa Azorczyków. Jej krajobraz ukształtował się za sprawą dwóch ogromnych wulkanów, które są rozdzielone przez góry. Uroku wyspie dodają liczne jeziora wulkaniczne wypełniające dawne kratery oraz mnóstwo punktów widokowych, skąd roztaczają się wyjątkowe widoki na niekończące się zielone pastwiska wpadające w błękit Atlantyku. Jednak najlepszym są gorące źródła i gejzery będące przejawem stałej aktywności wulkanicznej. Jeśli nigdy nie mieliście okazji zażyć takiej kąpieli na zboczu wulkanu, wybierzcie się właśnie tutaj.

Santa Maria – pierwsza wśród azorskich wysp

Santa Maria została odkryta w 1427 roku jako pierwsza wyspa archipelagu. Panuje na niej zdecydowanie najcieplejszy klimat, a to za sprawą położenia – jest najbardziej wysuniętym na południe zakątkiem Azorów. Stąd też często bywa nazywana Słoneczną Wyspą. Santa Maria porastają liczne kwiaty żarnowca o żółtej barwie, które jeszcze bardziej podkreślają jej „słoneczność”. Dni ze złą pogodą praktycznie się nie zdarzają, dlatego na wyspie świetnie odnajdą się miłośnicy plażowania i zażywania kąpieli morskich. Możecie pływać tu w najczystszych wodach Azorów oraz wylegiwać się na ich najpiękniejszych plażach. Z malowniczego wybrzeża roztaczają się widoki na niebieskie wody Atlantyku, a po przeciwnej stronie zobaczycie zielone łąki i wzniesienia otulające magiczne wybrzeże Santa Maria.

 

Więcej: