Johannesburg, czyli złote miasto Republiki Południowej Afryki

Macie dość oklepanych kierunków i chcielibyście odkryć coś zupełnie nowego? Co powiecie na legendarne Złote Miasto – nie, nie w Ameryce Południowej, lecz w gorącej Afryce. Johannesburg potocznie nazywany jest eGoli, co oznacza miejsce złota–nic w tym dziwnego, skoro na jego terenie znajduje się tak wiele kopalń tego szlachetnego metalu.

Miasto tysiąca Johannesów

Nazwa miasta nie powstała przypadkiem – ma ona związek z bardzo popularnym afrykanerskim imieniem, choć nie do końca jest jasne z czyim konkretnie. Z pewnością wiadomo, że Johannesburg swoją nazwę wziął od imienia Johann – zagadką jest, o którym Johannie mowa. Istnieją podejrzenia, że może chodzić o geodetę, który wybrał teren, na którym powstało miasto – Johanna Risssika. Sam zresztą współpracował z kolegą po fachu o imieniu Christian Johannes Joubert.

Niektórzy twierdzą, że miasto zawdzięcza swoją nazwę Johannesowi Meyerowi – zarządcy okolicy z czasów nim odkryto złoto. Niestety mimo licznych pomysłów, prawdopodobnie nikt nie pozna prawdy o pochodzeniu nazwy Johannesburga, ponieważ wszelkie dokumenty, które mogłyby wyjaśnić tę zagadkę zaginęły.

Mieszkańcy często nazywają miasto Jozi lub Jo’burg, lecz nierzadko można też usłyszeć o eGoli, co w języku Nguni oznacza nic innego jak miejsce złota. Ostatnia nazwa jest szczególnie popularna wśród czarnoskórych mieszkańców i została nadana przez górników pracujących w miejscowych kopalniach. Z racji tego, że w mieście więcej jest rdzennych mieszkańców tych ziem, władze podejmowały próby zmiany nazwy na nieco bliższą pochodzeniu plemion Bantu, jednak sprawa ucichła, a Johannesburg nadal pozostaje Johannesburgiem.

Wycieczka po Górach Złota

Johannesburski Park Narodowy Golden Gate Highlands to wyjątkowo malownicze miejsce. Jeśli kochacie piękne widoki i piesze wędrówki, to z pewnością będziecie zachwyceni. Najwyższy szczyt w Golden Gate Highlands mierzy prawie 3000 m.n.p.m., więc stanowi spore wyzwanie, ale znajdzie się też sporo łatwiejszych, ale równie pięknych tras.

Aby się tu zatrzymać na dłużej i poznać całe bogactwo przyrodnicze Afryki, można wybrać nocleg w małych domkach lub na polach kempingowych. Zarówno te pierwsze jak i drugie stanowią bardzo dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych atrakcji przyrodniczych. Oprócz wspaniałej panoramy zaskoczą Was też niezwykłe formacje skalne – tzw. Góry Złota, które dzięki naturalnej działalności wiatru, słońca i deszczu przybrały wyjątkowe kształty. Z pozoru zwyczajne skały, wraz z zachodzącym słońcem tworzą niezwyczajny widok. Dzięki czerwieni piaskowce wydają się skąpane są w złocie – stąd też wzięła się nazwa parku.

Lecz to nie koniec niespodzianek, jakie mogą Was spotkać w Golden Gate Highlands, ponieważ możecie być pewni, że zobaczycie wiele gatunków dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku – przede wszystkim antylopy takie jak blesboki czy gnu, charakterystyczne ptaki ibisy, a nawet sępy. To najlepsze miejsce na pierwsze spotkanie z przyrodą Afryki.

Poczujcie afrykański klimat, czyli wycieczka do Parku Lwów oraz wioska Lesedi

Przebywając w Johannesburgu, grzechem byłoby nie zajrzeć do Parku Lwów. To zaledwie 40 minut jazdy od centrum miasta, a przeżycia – niepowtarzalne. Co powiecie na kontakt oko w oko z potężnym drapieżnikiem? W Parku Lwów to możliwe! Taka wyprawa obejmuje przejazd samochodami przez sawannę zamieszkiwaną przez wielkie, dzikie koty, a ponadto możecie podziwiać inne afrykańskie zwierzęta jak żyrafy czy zebry, żyjące bezpiecznie w innej części w parku. Jeśli wystarczy Wam odwagi, możecie zdecydować się na bezpośrednie spotkanie z prawdziwym gepardem – oczywiście pod uważnym okiem pracowników parku. Jeśli i to za mało,warto wybrać się na specjalny 3-godzinny pokaz z kocimi drapieżnikami takimi jak lwy, hieny czy lamparty.

Ci, którzy chcieliby poznać kulturę plemion afrykańskich, niech konieczne zwiedzą wioskę Lesendi powstałą w 1993 roku na wzór autentycznych miejsc zamieszkiwanych przed ludność Afryki, aby każdy mógł zapoznać się z dorobkiem kulturalnym regionalnej ludności. Już na wejściu powitają Was pracownicy w tradycyjnych strojach. Będzie dużo muzyki, opowieści i rozmaitych dań pochodzących z różnych regionów całego kontynentu.

Gold Reef City – park tematyczny z XIX wieku

Gold Reef City to miejsce, w którym możecie poznać historię XIX-wiecznego Johannesburga. Park tematyczny powstał w otoczeniu jednego z szybów służących do wydobywania złota i odzwierciedla życie z czasów jeszcze przed powstaniem miasta – kiedy Johannesburg dopiero zaczynał przekształcać się w potężną afrykańską metropolię. Oczywiście można udać się na zwiedzanie kopalni złota – winda zjeżdża na głębokość aż 200 metrów, a pod ziemią odbywają się pokazy pozyskiwania kruszca. Ponadto znajduje się tu wiele atrakcji, nie tylko dla dzieci. Turyści mogą wsiąść na rollercoastera lub skorzystać z najsłynniejszej atrakcji parku Tower of Terror, która zjeżdża z wysokości 50 metrów prosto do podziemnego szybu.

Soweto – dzielnica o wyjątkowym znaczeniu

Soweto znajduje się zaledwie 15 km od serca miasta, ale warto tu przyjechać, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja, by na własne oczy przekonać się i prześledzić losy Johannesburga. Całość stanowi swoistą mieszankę bogactwa i biedy w postaci 50 niewielkich osiedli, które jako całość komponują się w potężne przedmieście. Przechadzając się jego uliczkami, natraficie zarówno na piękne pałace, zwyczajne domy oraz slumsy. Soweto to prawdziwa mieszanka różnych klas społecznych – obok lokalnych milionerów skromnie żyją ubodzy ludzie.

Tutaj znajduje się największy szpital na świecie Chris Hani Baragwanath Hospital, który pomieści 5 tysięcy pacjentów, a także nowoczesne centra handlowe jak Maponya Mall oraz wspaniały czterogwiazdowy hotel Soweto. Wbrew pozorom Soweto to miejsce nastawione na turystów, którzy zachęcani są pyszną kuchnią afrykańską oraz atrakcjami takimi jak malowniczy Park Thokoza. To bardzo ważne miejsce pod względem historycznym, ponieważ tu zainicjowano powstanie, które przyczyniło się do obalenia apartheidu, czyli ustroju głoszącego chęć osobnego rozwoju dla różnych ras. Ponadto tutaj narodziła się muzyka kwaito, będąca połączeniem tradycyjnych afrykańskich brzmień ze stylami takimi jak hip-hop czy r&b.

RPA jest bliżej niż myślisz – wystarczą Tanie loty do Johannesburga, by znaleźć się w egzotycznym dla Europejczyków miejscu.

 

Więcej: