Nieodkryta Lublana. Poznaj stolicę Słowenii

Stolicę Słowenii śmiało można nazwać wciąż nieodkrytą. Słoneczne miasto posiadające nieskończoną ilość zabytków, w którym festiwalowe lato trwa przez niemal cały rok, zaczyna przyciągać coraz więcej podróżników, jednak dalej jest to raczej niszowy kierunek. Ci, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce, nie mają więc na co narzekać – Lublana dzięki temu zachowała do dziś swój autentyczny charakter, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle południa Europy.

Historia Lublany sięga aż cztery tysiące lat wstecz! Nic więc dziwnego, że ducha historii czuć tu na każdym kroku. Piękna starówka i majestatyczny zamek położony na wzgórzu nad miastem to nie jedyne zabytki, a tutejsze Stare Miasto może poszczycić się architektoniczną reprezentacją chyba każdej epoki artystycznej, z pełnym przepychu barokiem na czele.

Dziedzictwo Lublany

Średniowieczne dziedzictwo widać przede wszystkim w układzie ulic i placów, szczególnie tych najważniejszych, znajdujących się nieopodal Zamku. Niestety, w wyniku trzęsienia ziemi w XVI wieku wiele dawnych budynków uległo zniszczeniu. Na ich miejscu powstały właśnie budowle barokowe. Jeżeli chcielibyście przekonać się o prehistorycznych i antycznych korzeniach Słowenii, zajrzyjcie do Muzeum Narodowego. Najstarsze eksponaty pochodzą z VI tysiąclecia p.n.e.! Starożytna cześć wystawy poświęcona jest natomiast rzymskiemu osadnictwu na tych terenach.

Architektura Joze Plecnika

Znaczna część wyglądającej na historyczną zabudowy w Lublanie w rzeczywistości jest tylko stylizowana na taką. Nie jest to jednak w żaden sposób jej wada. Unikalny układ miasta i jedne z jego najpiękniejszych domów to dzieło znanego XX-wiecznego architekta Joze Plecnika. Artysta, który wcześniej tworzył w Wiedniu, zaprojektował tak niezwykły i całościowy plan, że współcześni znawcy nazywają Lublanę dziełem sztuki. Co ciekawe, podczas pracy Plecnik inspirował się wyglądem starożytnych Aten, co widać na przykład w niesamowitym miejskim amfiteatrze Krizanke.

Krizanke to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. To właśnie tu, obok Zamku, odbywa się najwięcej imprez, które zaczynają ściągać coraz więcej zagranicznych gości. Lublana należy do czołówki europejskich stolic kultury, a żeby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do kalendarza wydarzeń odbywających się tutaj. Przez cały rok niemal pęka on w szwach!

Zabaw się na Lublana Summer Festival!

Najpopularniejszym jest Lublana Summer Festival. Odbywa się on od lat 50. XX wieku i stał się tak znany i ceniony, że pod jego „patronatem” zrzeszane są kolejne przeglądy, niezależnie od tego, na którą porę roku przypadają. Letni festiwal to ogromna impreza, która trwa aż przez osiem tygodni – w ciągu lipca i sierpnia. W tym czasie w najpiękniejszych miejscach miasta organizowane są koncerty muzyki klasycznej i nie tylko, a także przedstawienia teatralne, operowe czy baletowe. Dzięki temu, że w Lublanie dominuje architektura o historyzującym charakterze, wszystkie wydarzenia uzyskują piękną oprawę. 

Wspaniała kuchnia Słowenii

Letnia wyprawa do stolicy Słowenii to jednak nie tylko zwiedzanie zabytków i uczestnictwo w festiwalu. Nie można zapomnieć o tym, że państwo należy do krajów południowej Europy, które znane są z pysznej kuchni i najlepszych win. I tak samo jest w Lublanie – prócz dań kuchni narodowej można cieszyć się tutaj także potrawami włoskimi, greckimi, chorwackimi i wieloma innymi.

Warto wybrać się również na lampkę regionalnego wina. Miejscowe trunki wyrabiane w tradycyjny sposób nawet w restauracjach kosztują bardzo mało, a wizyta w samych winnicach będzie dodatkową atrakcją. Jeżeli podczas wizyty w Lublanie chcielibyście natomiast poczuć się niczym w kurorcie, możecie odwiedzić pobliskie Bled. Piękna miejscowość położona nad jeziorem u stóp Alp ma w sobie coś baśniowego – być może przez uroczy kościół, który wyrasta na tle gór. Mieści się tutaj także najstarszy w całej Słowenii zamek.

Słowenia to wyjątkowo kusząca wakacyjna propozycja, jednak wielu podróżników do wizyty tutaj zniechęca fakt, że stolica nie znajduje się na mapie połączeń tanich linii lotniczych. Dlatego, jeżeli chcielibyście odwiedzić Lublanę, sprawdźcie i zarezerwujcie przelot na Tanich lotach, gdzie w prosty sposób znajdziecie najlepsze okazje cenowe.

 

Więcej: