Park Narodowy Cat Ba - duma Wietnamczyków

Park Narodowy Cat Ba zachęca niezwykłymi widokami, bujną przyrodą, mnóstwem malowniczych rzek, jezior i licznych wzniesień pokrytych zielenią. Spotkacie tam także egzotyczne zwierzęta. Park Narodowy Cat Ba Island jest największą dumą Wietnamczyków. To raj na Ziemi!

Położony jest na wyjątkowej wyspie o tej samej nazwie w otoczeniu lazurowych wód zatoki Ha Long. To obowiązkowy cel podróży dla każdego, kto kocha naturę. W wodach otaczających wyspę żyje ponad 200 gatunków ryb oraz 500 gatunków mięczaków. Wybierając Tanie Loty do Hanoi , otwieracie sobie furtkę do tego magicznego świata.

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Cat Ba?

Istnieje kilka możliwości dotarcia do Parku Narodowego Cat Ba. Można kupić gotową wycieczkę z jednego z biur podróży w Hanoi, zawierającą cały pakiet atrakcji na wyspie i wokół niej, jednak należałoby się wówczas liczyć z kosztami między 20$ za jednodniowy wypad, do 70$ za trzy dni. Jeśli chcielibyście nieco zredukować koszty albo nie lubicie podążać za tłumem, można wybrać się na Cat Ba na własną rękę.

W Hanoi znajduje się stacja autobusowa Luong Yen, na której można zakupić najtańsze bilety na wyspę – za około 9$. Jest ona oddalona od centrum miasta o około 30 minut spacerem, oczywiście można też dojechać autobusem. Niestety podróż jest dosyć czasochłonna i męcząca. Z Hanoi należy wsiąść w autobus odjeżdżający do miejscowości Haiphong, a tam czeka przesiadka do kolejnego busa, który zawiezie Was do portu Dinh Vu, skąd odpływa motorówka na Cat Ba. To oczywiście jeszcze nie koniec, ponieważ aby dostać się do miasta na wyspie trzeba wsiąść w autobus. Taka podróż potrafi trwać nawet 5-6 godzin. Jednak widoki, jakie towarzyszą podczas tych wszystkich podróży, z pewnością zrekompensują wszelkie niedogodności.

Fauna i flora Parku Narodowego Cat Ba

Park Narodowy Cat Ba to prawdziwa, tropikalna dżungla z mnóstwem wyjątkowej roślinności. Zobaczycie tu drzewa o dziwnych dla Europejczyków kształcie, ogromne liście wyrastające z ziemi, gigantyczne paprocie i trawy niemal tak wysokie, że aby się w nich ukryć, nie trzeba się schylać – to wszystko na żywo wydaje się tak niezwykłe, że trudno uwierzyć własnym oczom. Pośród bujnych zielonych lasów można natknąć się na liczne jeziora, a nawet niewielkie wodospady czy ukryte w skałach tajemnicze groty. Przez park przepływa też wiele rzek jednak ich koryta często bywają puste, ponieważ ogromna ilość wody wsiąka w grunt i spływa do morza pod ziemią. Ukształtowanie terenu wyspy jest zróżnicowane – znajduje się tu wiele pagórków i wzniesień sięgających od 50 do nawet 330 m n.p.m., ale część wyspy znajduje się na obszarach położonych poniżej poziomu morza.

Większość flory stanowią lasy porośnięte drzewami i roślinami drzewiastymi, a na całym obszarze Parku Narodowego Cat Ba znajduje się ich ponad 600 gatunków. Jeśli chodzi o królestwo zwierząt, to zamieszkuje tu kilkanaście gatunków ssaków, takich jak wiewiórki, jeże, sarny czy dziki. Wyspa jest także domem dla zagrożonego gatunku małp – langurów. To urocze stworzenia z rodziny makakowatych. Choć są nieduże to należy być ostrożnym, ponieważ są bardzo ciekawskie i lubią zaczepiać turystów. Cat Ba znajduje się na trasie przelotowej ptaków. Można spotkać gęsi, kaczki, jastrzębie czy kukułki, ale najwięcej emocji budzą dzioborożce – czarno-białe ptaki z barwną głową i dziobem. Nad zatoką za to można wypatrzyć skaczące delfiny oraz foki, a pod taflą wody kryje się cała masa różnorodnych gatunków ryb, małży, ślimaków czy krabów. Część wycieczek z biur podróży ma w ofercie kajaki lub nurkowanie, ale można też zorganizować te atrakcje w przystępniejszych cenach na miejscu.

Trekking w dżungli

Trekking to najlepszy sposób odkrywania piękna Parku Narodowego Cat Ba. Jednym z powodów, dla których Park Cat Ba cieszy się zainteresowaniem ludzi z całego świata jest możliwość samodzielnego zwiedzania bez narzucającego tempo przewodnika. Z myślą o rozwoju turystyki wyznaczono trasy trekkingowe o różnym poziomie trudności. Taka wyprawa będzie stanowić idealne połączenie odpoczynku na łonie natury z aktywnością fizyczną. Aby wejść na teren parku, należy uiścić odpowiednią opłatę – zazwyczaj wynosi ona około 2$ (35 000 VND). Jeśli chodzi o poruszanie się po parku, najlepiej zapytać o to pracowników hotelu, ponieważ wskażą najciekawsze trasy. Nie należy martwić się ewentualnym zboczeniem z drogi. Co prawda, w ten sposób można nadrobić kilka kilometrów, ale na szlakach zawsze znajdzie się wędrująca grupa, niejednokrotnie nawet prowadzona przez przewodnika, więc śmiało można poprosić o wskazanie właściwej drogi.

Wybierając się na taką wyprawę (także w innych miejscach Wietnamu), należy wziąć pod uwagę pogodę. Najlepszym okresem sprzyjającym wędrówkom i zwiedzaniu jest wiosna oraz jesień. Latem upały bywają nie do zniesienia, a temperatury potrafią sięgać nawet 40°C, za to zimą temperatura potrafi spaść do 10°C. Poza tym sierpień to miesiąc, w którym pora deszczowa jest najbardziej intensywna i kompletnie uniemożliwia zwiedzanie.

 

Więcej: